Поради для новачків по догляду за ОРХІДЕЯМИ

Сім порад по догляду за орхідеями для початківця. За метеріалами:САД та ГОРОД

Захоплення орхідеями по праву називають абсолютно особливою сферою квітникарства. Ці дивовижні рослини настільки унікальні і по формі зростання, і за типом кореневища, і за вимогами до умов, що зараховувати їх до звичайних квітучих культур було б справжнім злочином.

Серед орхідей є величезна кількість, як найбільш витривалих і невибагливих, спеціально адаптованих до кімнатних умов, так і дуже примхливих, здатних рости тільки в оранжереях або спеціальних вітринах.

Тим, хто тільки знайомиться з цими екзотичними квітками зорієнтуватися в тому, що ж саме необхідно конкретної орхідеї і зважитися поповнити свою колекцію тропічними квітками досить важко. І рекомендація тут може бути тільки одна – починайте з малого.

Читайте також:Як деякі батьки своїми ж руками роблять дітей Неслухняними? 7 найпоширеніших помилок матерів і татусів

Тим, для кого слова «псевдобульб», «повітряні корені», «епіфіти» та інші поняття, які незмінно супроводжують кімнатні орхідеї здаються малознайомими, треба для початку вивчити базові особливості цих рослин.

Не прагніть відразу ж стати власником величезної колекції орхідей, навіть якщо у вас є така можливість. Краще познайомитися з однією квіткою і, спостерігаючи за нею протягом якогось часу, ретельно доглядаючи і вивчаючи, розіберіться, чи готові ви взяти на себе відповідальність за екзотичних красунь з числа найбільш цінних кімнатних рослин.

Розібратися в азах, в основах догляду за орхідеями допоможуть наступні поради:

Порада 1. Вибирайте з розумом, або починаємо з малого

Якщо ви тільки починаєте захоплюватися орхідеями і незважаючи на зачарованість красою суцвіть боїтеся завести у себе таку красуню з причини складного догляду, почніть з найбільш примхливих представниць родини. Знайомство з орхідеями краще почати з стійких до захворювань і стандартних за своїми вимогам сортів і видів.

Для новачків у питаннях вирощування орхідей найкраще підходять фаленопсиси. Малайські квіти або орхідеї-метелики виділяються не тільки дивним довгоцвітінням. Ці орхідеї дійсно прості у догляді і на них найкраще навчатися поводженню з усіма іншими представницями цих дивовижних рослин.

Порада 2. М’яке світло – запорука краси орхідеї

Правильно виберіть освітленість для орхідеї. Ці тропічні квіти в кімнатних умовах належать до світлолюбних культур, але при цьому прямих сонячних променів вони не переносять. На квітки і листя орхідей, а тим більше на прозорі горщики, якщо орхідеї вирощуються в спеціальних ємностях належать до здатних до фотосинтезу видів, не повинні потрапляти промені сонця.

Орхідеї потрібно розміщувати у тих вікон, які виходять на захід або схід. Найбільш тіньовитривалими з усіх орхідей є якраз фаленопсиси, які можуть змиритися з умовами вікон північної напрямку.

Порада 3. Розумний полив орхідей

Вологолюбивість орхідей та їх тропічне походження не повинні вводити вас в оману. У більшості випадків достатньо поливати орхідеї близько одного разу на тиждень. Поливати орхідею краще методом занурення у воду або методом душування, при цьому перший спосіб набагато простіше і надійніше.

У ємність з дощовою або іншою м’якою водою занурюють горщик з орхідеєю так, щоб субстрат добре просочився вологою (не більше, ніж на 20-30 хвилин).

Якщо вам пощастило і водопровідна вода у вас не жорстка і підходить для догляду за кімнатними рослинами, то рослини можна і зовсім підставити під кран або просочити земляний ком за допомогою душу, але пам’ятайте, що вода ні в якому разі не повинна бути холодною.

Як тільки вода цілком просочить субстрат, акуратно вийміть ємність на підставку або піддон і дайте стекти всій зайвій воді (вона не повинна застоюватися навколо коріння орхідей і залишитися в підставці).

Порада 4. Харчування = зростання

Всі без винятку орхідеї потребують досить високій концентрації добрив у ґрунті. Для цих культур можна використовувати тільки спеціальні, призначені для орхідей добрива та вносити їх потрібно тільки разом з водою для поливу.

Для фаленопсиса та інших стійких до захворювань і невибагливих орхідей достатньо проводити підживлення 1 раз в місяць або кожні 3 тижні у стандартній дозі або 2 рази в місяць зменшеною наполовину кількістю добрив. Підживлення вносять не весь рік, а в місяці активного розвитку.

Порада 5. Бережна, але скрупульозна пересадка

Пересаджувати орхідеї необхідно в середньому кожні 2 роки. З цими рослинами потрібно обходитися дуже акуратно, адже коріння легко травмуються і обламуються. Субстрат замінюють повністю. Для орхідей потрібні спеціальні ґрунтосуміші для цих видів рослин, що складаються з грубих часток кори, моху та інших корисних компонентів.

Перед посадкою потрібно уважно оглянути рослину і видалити всі м’які, пошкоджені, сухі ділянки, обробивши зрізи деревним вугіллям. Орхідеї не заглиблюють, їх акуратно встановлюють на насипаний пагорб на дні горщика, а потім заповнюють вільне місце субстратом.

Якщо ви боїтеся пошкодити кореневище орхідеї при пересадці, для проведення першої процедури попросіть проасестувати вам колегу-квітникаря, вже вміє поводитися з орхідеями. Після процедури не поливайте рослину, як мінімум 3 дні, а підживлення відновіть тільки через місяць.

Порада 6. Без контролю температури цвітіння орхідеї не домогтися

Для того, щоб у орхідей настав період цвітіння, їм потрібні прохолодні умови, зокрема температура вночі в період підготовки до цвітіння повинна опускатися хоча б до 15-18, а в ідеалі до 12-15 градусів.

Про конкретний час переходу в стадію цвітіння і необхідних для вашої орхідей показників, необхідно обов’язково уточнити інформацію при покупці, адже у кожного сорту є свої специфічні особливості і «звички».

Але просте забезпечення прохолодних умов для орхідей буде мало. Між денною і нічною температурою повинен дотримуватися контраст: вночі температура повітря в приміщенні, де стоїть орхідея повинна опускатися в середньому на 4-5 градусів по відношенню до денної.

Порада 7. Обрізка не як у всіх

Якщо ви вибрали для знайомства з орхідеями фаленопсис, то правильно обрізайте зів’ялі суцвіття на рослині. У фаленопсисов нові квітконоси будуть розвиватися не тільки в основі стебла, але і з вічка сплячої бруньки .

Тому зів’ялі суцвіття видаляють не повністю, а приблизно наполовину, над другим або навіть третім вічком. Якщо ви боїтеся помилитися, краще після відцвітання залиште пагони повністю: зрізати верхівки ви зможете вже після того, як з’являться нові пагони або по мірі їх всихання, видаляючи тільки висохлі верхівки.