fbpx

Поставити штамп про затримку і зберігати всі чеки: що робити, якщо ваш рейс відклали і як повернути гроші

Із настанням літнього туристичного сезону не вщухають скандали навколо перенесених чартерних рейсів.

Українці годинами очікують в аеропортах на рейси до курортів. Пояснюємо – чому
люди були змушені відкладати відпочинок, очікуючи на відліт в українських аеропортах.

Протягом останніх кількох днів більше тисячі українських туристів застрягли в Тунісі, Грузії та Албанії й не змогли вчасно повернутися додому літаками Bravo Airways. У авіакомпанії заявили, що причиною затримок є невиплата коштів туристичним оператором. З іспанської Мальорки українці не могли вилетіти через “технічні несправності”. Зрештою 3 липня міністр інфраструктури Володимир Омелян відзвітував про повернення додому всіх українців.

Півтори сотні наших співітчизників не мали можливості повернутися з відпочинку на іспанському острові Мальорка. На сайті туроператора пояснюють все технічними несправностями і вже 3-го липня обіцяли вивезти з аеропорту міста Пальма-де-Мальорка українських туристів додому. Ми спілкуємося з Мар’яною Гармаш. Вона з родиною дві доби не могла вилетіти в Україну і за власні гроші знімала готель.

Розгублені відпочивальники скаржилися на відсутність підтримки чи пояснень з боку туроператорів, авіакомпанії, деякі туристи вимагали приїзду консула до аеропортів.

Читайте також: Дитячий закордонний паспорт-2017: де, як та за скільки оформити в Україні

Що робити, якщо ваш рейс затримують?
Права пасажирів охороняє Конвенція для уніфікації деяких правил, що стосуються міжнародних повітряних перевезень (Варшавська конвенція), яка передбачає відповідальність авіаперевізників за затримку/скасування рейсу, втрату багажу і т.п.

Наприклад, під час затримки рейсу більше ніж на 6 годин, авіакомпанія зобов’язана надати готель для пасажирів, а також забезпечити харчування, зауважує юрист Роман Марченко, старший партнер юридичної фірми “Ілляшев та Партнери”.

Для отримання компенсацій від авіаперевізника і/або туроператора необхідно здійснити низку дій.

1) поставити штамп в аеропорту про затримку.

2) у разі ненадання безкоштовного готелю та харчування, громадяни повинні зберігати всі чеки, які підтверджують самостійну оплату номерів та інших послуг.

3) якщо пасажир безпосередньо не купував квиток, а скористався відповідними послугами турфірми і купив тур, то саме турагент несе повну відповідальність за затримку/скасування рейсу. Отже, турфірма зобов’язана компенсувати витрати пасажирів затриманого рейсу, а вже потім може в порядку регресу вимагати компенсацію від авіакомпанії.

Фахівець не радить сподіватися пасажирам на державне урегулювання проблеми.

“Кожен відпочивальник може самостійно убезпечити себе від повторення долі “туніських туристів”. Для цього слід користуватися послугами надійних туроператорів, які не один рік успішно працюють на ринку. З великою обережністю слід ставитися до маловідомих фірм, які приваблюють занадто дешевими турами”, – зазначає Марченко.

Якщо ви не бажаєте користуватися послугами юристів під час укладання договору з туроператором, то маєте самі уважно прочитати документ, який збираєтеся підписати, наголошує фахівець.

Щодо необхідності дипломатичної підтримки скептично висловлюється колишній генконсул України в Стамбулі, очільник благодійного фонду “Майдан Закордонних Справ” – Богдан Яременко.

“Як правило, гроші за подорож сплачуються в Україні. Ніякого впливу на українські господарюючі суб’єкти консули не мають. І це добре, бо інакше усі б вони відпочивали безкоштовно. Дзвонити, цікавитися, запитувати, пробувати вимагати – це все консул, природно, що може. Цим, до речі, найчастіше і займається тоді, коли обурені пасажири в аеропорту вимагають його присутності. Але в такі хвилини людям більше потрібні “шашечки, а не їхати” – аби на когось вихлюпнути незадоволення”, – ділиться він своєю думкою в соцмережі.

Яременко також зауважує, що відпочинок є приватною справою, тому держава в цьому питанні функцій не має. Уряд реагує лише в разі надзвичайних подій, коли перебування великої кількості громадян у іншій країні пов’язане з ризиком для життя.

Тим часом у Міністерстві закордонних справ України закликали українських туристів, які застрягли в аеропортах інших країн через скасовані рейси, подавати колективні позови до суду на туроператорів.

А у Мінінфраструктури анонсували “закручування гайок”: Державіаінспекція забере ліцензії у літаків, які літають вже більше 20 років. За туроператорів візьметься Мінекономіки.

Джерело.

You cannot copy content of this page