Правила Святої вечері: що не можна робити за вечерею 6 січня і що неодмінно має бути на столі крім 12 страв

Різдво оповите безліччю прикмет, обрядів і традицій. Святкування Різдва починається напередодні ввечері, 6 січня. Цілий день вся сім’я проводить в святкових клопотах підготовки до свята, створюючи атмосферу магії та чаклунства. Для жінок існують особливі прикмети, що можна і не можна робити 6 січня.

Основні традиції Святої вечері – на столі має бути 12 традиційних різдвяних пісних страв. Джерело.

Весь дні 6 січня наші предки проводили особливо, ритуально, а особливо стежили за тим, як треба себе вести за святковою вечерею.

Згідно зі звичаєм 6 січня нічого не їли цілий день, тільки дітям малим робили поблажку. Діти ввечері визирали у вікна, чекаючи першу зірку, з її появою вся сім’я сідала за стіл.

Після появи першої зірки на небі вся сім’я на чолі з господарем будинку, вимовляють молитву, запрошуючи весь рід покуштувати святої вечері, і починається святкова сімейна вечеря.

Свята Вечеря – святкова сімейна вечеря всього роду, вважалося, що за столом в різдвяну вечерю збираються не тільки живі, а й душі помузлих і безвісно зниклих родичів.

Якщо хтось із членів сім’ї був відсутній на Святвечір – для нього ставили тарілку і прилади на столі.

Сідаючи на стілець, «продували» місце – щоб ненароком не сісти на душу помepлого родича. Вважалося, що в різдвяну ніч мepтві дyші наповнювали будинки, і збиралося їх сила-силенна, всюди вони є: і на лавках, і на вікнах, і на столі, і під столом.

Починати вечерю правильно з куті – це символізує здоров’я і благополуччя на весь наступний рік.

Після вечері не мили посуд – залишали залишки їжі на тарілках для духів.

Після вечері тарілки і прилади залишали на столі. На ранок дивилися на ложки – якщо чиясь ложка була перевернутої догори дном, означало, що того, хто їв з цієї ложки, очікують неприємності і невдачі.

Для тих, хто пішли в світ інший родичів кутю та узвар виставляли на вікна, а варений горох і квасолю розкидали по кутах будинку.

Якщо в різдвяний вечір гість постукає у ваш будинок – його слід обов’язково прийняти і запросити до сімейного столу, вважається, що гість на Святвечір приносить щастя в дім.

Під час Святої вечері розмовляти голосно не прийнято, і виходити з-за столу, поки батько сімейства сидить за столом, – не можна.

Чхнути під час Святої вечері – хороший щасливий знак, який обіцяє багатство у наступному році.

Читайте також: Як слід провести Святвечір і що обов’язково потрібно зробити жінкам

Після вечері починаються забави, молоді дівчата ворожать на судженого, а дітки за традицією після святкової вечері носять вечерю близьким родичам: онуки – бабусі і дідусю, племінники – тітці і дядькові, хрещеники – хрещеним батькам зі словами: «Добрий вечір, з Святим вечором будьте здорові! Просили тато й мама і ми вас просимо на вечерю – нате вам вечерю!»

Молодь 6 січня починає колядувати, колядки тривають весь день 7 січня.

Крім 12 страв на столі в Святвечір також повинні бути:

Свічка. Полум’я свічки – символ віри, приналежності до Божественного світла.

Сіль – без неї неможливо відчути повноцінний смак їжі.

Часник, який лежить по кутах святкового столу і відганяє злих духів.
Крім того, часник – символ родючості і здоров’я.