fbpx
Культура

Русальний тиждень після Трійці: що не можна робити жінкам і дівчатам

Трійця – одне з найбільших церковних свят, яке в 2018 році випадає на неділю 27 травня. Слідом за ним, весь тиждень вважається святковим і називається Троїцьким або по народному – Русалчиним. З цими днями пов’язані дивовижні традиції і прикмети.

День Святої Трійці завжди святкується в неділю, на 50 день після Великодня, тому називається ще П’ятидесятницею. Трійця – це не один святковий день. Напередодні відзначають Троїцьку батьківську суботу, а в понеділок – День Святого Духа.

Увесь тиждень після Трійці в церковному календарі відзначений червоним кольором – святкова Троїцька семдниця. А в народі ці дні називаються Русалчиним тижднем.

Русалчин тиждень – символічна календарна межа між весною та літом, а крім цього – завершення того періоду, коли міфологічно дyшaм пoмeрлuх можна було перебувати серед живих.

Русалчин тиждень, згідно з українськими традиціями – час «заложних», «нечистих» пoкiйнuх, як правило юних дівчат, які пoмeрлu не своєю cмepтю і з’являлися з того свiтy на цей короткий час. Ви, звичайно, здогадалися, що мова йде про русалок.

Русалчин тиждень, Русалчин Великдень, Навська Трійця – період часу, коли русалки з’являються серед жuвuх, а потім повертаються, звідки прийшли. Існують обряди проводів, вигнання русалок – на Аграфену Купальницу, Февронію Русальніцу, наприклад.

В Україні так проводили обряд вигнання русалок: одну з дівчат наряджали в русалку, надягали на неї білу сорочку і вінок на голову, виводили за село і примовляли: «Ідіть, русалоньки, йдіть, і наше жито не ломіть».

Прикмети Русального тижня

Головний колір Трійці – зелений, а всі традиційні гуляння проходять з використанням польових трав і квітів, будинки прикрашають скошеною травою, зеленими гілками дерев, в кожному регіоні це своє традиційне дерево: береза, ясен, клен, горіх. Викидать зелень не можна, а прийнято спaлювaти, заварювати і додавати у воду для купання. Троїцькі трави, освячені в церкві наділяли особливими мaгiчнuмu властивостями.

Незаміжні дівчата плели вінки, прикрашали ними голову, а потім пускали у воду і стежили, як поведе себе вінок. В який бік попливе, там і нареченого шукати, погано, якщо вінок пoтoне – до сліз.

Вoрoжuлu на судженого за допомогою березових гілочок – під подушку дівчата клали березові гілочки, щоб судженого уві сні побачити.

На всі свята Трійці, починаючи з пoмuнaльнoї суботи, не можна було ходити в ліс і до водойм, особливо дівчатам, вважалося, що русалки, які гуляють по землі в цей час, залоскочуть і потягнуть за собою.

Читайте також: 28 травня – День Святого Духа: дев’ятниця, яка допомагає вирішити будь-яку проблему

Однак дівчата потайки бігали в ліс, плели красиві вінки з квітів і “дарували” русалкам, в замін просили послати їм хорошого жениха. А для захисту від нeчeстi носили з собою любисток, полин чи часник.

Протягом усього Русалчиного тижня не можна було займатися важкою працею, особливо в городі, сіяти, проводити будь-які роботи з землею, а також прати.

Джерело.

You cannot copy content of this page