Сьогодні, 6 січня Навечір’я Різдва: що можна і не можна робити жінкам

6 січня християни святкують Надвечір’я Різдва Христового, Різдвяний Святвечір, який також називають Святий вечір – у цього дня також є свої традиції і особливості.

Різдво – одне з найбільших і улюблених свят, підготовка до якого проходила здавна дуже ретельна і особлива. Різдво – чарівне і магічне свято, в цей день вся сім’я створює і підтримує в будинку особливу атмосферу затишку, достатку та злагоди. Джерело.

Обряди, прикмети і традиції 6 січня

До свята Різдва ще з періоду збору врожаю зберігали Дідух з сіна, який символізував родючість, дух сім’ї, благодать і благополуччя. Дідух – головний символ українського Різдва, який уособлює дух всього роду, а значить захищав будинок і сім’ю від всіх бід і притягував благополуччя.

Його заносили в будинок і залишали під образами до Водохреща. Дідух привносив в будинок особливий святковий настрій, в народі говорили «Дідух до хати – біда з хати».

Всі різдвяні свята лежала заборона на будь-які справи і роботу по дому, все найважливіше намагалися завершити до 6 січня.

Не можна ображати тварин в цей день, проганяти бездомних кішок і собак, а навпаки, слід подбати – погодувати, знайти притулок. Особливої турботи вимагають домашні тварини. Вважається, що в різдвяну ніч кожна тварина розмовляє з Богом на людській мові і повідає Господу, як з ним поводяться його господарі.

Батько сімейства за традицією обходив весь двір, наводив порядок, годував тварин, заходив в будинок і щільно закривав за собою двері – і до завершення вечері вже ніхто не міг вийти з дому і відкривати двері.

6 і 7 січня, а так само протягомі всіх Святок не можна віддавати щось з дому, позичати гроші – вважається, що так можна віддати своє здоров’я і благополуччя.

До Святвечора господині закінчували всі свої справи по господарству – прибирали в будинку, білили, прикрашали піч малюнками, прали. А також намагалися купити кожному члену сім’ї по обновці.

Всі члени сім’ї повинні бути вдома 6 січня і не виходити за ворота, вважалося поганою прикметою виявитися поза домом ввечері, а тим більше заночувати в різдвяну ніч не вдома – вірили, що весь наступний рік доведеться блукать по світу.

Різдво і напередодні Різдва – важливо підтримувати особливу атмосферу добра і сімейної злагоди, особливо у власному будинку, не можна сваритися і лихословити, лаяти дітей. Слід навпаки, помиритися з усіма, з ким у сварці, пробачити образи і відпустити зло.

Українські традиції для жінок 6 січня

З самого ранку господині приймалися готувати святкову вечерю – на столі має бути символічні 12 страв – за кількістю апостолів. У зв’язку з тим, що 6 січня – останній день Різдвяного посту, всі страви в Святвечір готуються пісні.

Однак вечеря називається щедрою – це значить, що на столі присутні всі блага, послані природою, плоди щедрого врожаю – страви з круп, фруктів, меду, грибів, овочів, риби і т. д.

Читайте також: Прикмети на Різдво: що обіцяє щастя, а що біду 6 і 7 січня

Насамперед жінки здобували новий вогонь – символ нового життя – за допомогою Кременя і кресала, які 12 днів пролежали під образами.

Ставши обличчям на схід, тричі перехрестившись, господиня запалювала новий вогонь і розпалювала в печі 12 полін, висушених в будинку 12 днів до Різдва.

І приступала до приготування святкової сімейногї вечері з 12 традиційних страв: варила узвар, кутю, горох, квасолю, тушкувала капусту і гриби, ліпила вареники, готувала борщ, пекла пампушки.

Під святкову скатертину на кожен кут стола господиня будинку обов’язково ховала по голівці часнику для того, щоб відігнати нечисту силу.