Сьогодні, 6 січня Навечір’я Різдва: що можна і не можна робити жінкам

6 січня християни святкують Надвечір’я Різдва Христового, Різдвяний Святвечір, який також називають Святий вечір – у цього дня також є свої традиції і особливості.

Різдво – одне з найбільших і улюблених свят, підготовка до якого проходила здавна дуже ретельна і особлива. Різдво – чарівне і магічне свято, в цей день вся сім’я створює і підтримує в будинку особливу атмосферу затишку, достатку та злагоди. Джерело.

Обряди, прикмети і традиції 6 січня

До свята Різдва ще з періоду збору врожаю зберігали Дідух з сіна, який символізував родючість, дух сім’ї, благодать і благополуччя. Дідух – головний символ українського Різдва, який уособлює дух всього роду, а значить захищав будинок і сім’ю від всіх бід і притягував благополуччя.

Його заносили в будинок і залишали під образами до Водохреща. Дідух привносив в будинок особливий святковий настрій, в народі говорили «Дідух до хати – біда з хати».

Всі різдвяні свята лежала заборона на будь-які справи і роботу по дому, все найважливіше намагалися завершити до 6 січня.

Не можна ображати тварин в цей день, проганяти бездомних кішок і собак, а навпаки, слід подбати – погодувати, знайти притулок. Особливої турботи вимагають домашні тварини. Вважається, що в різдвяну ніч кожна тварина розмовляє з Богом на людській мові і повідає Господу, як з ним поводяться його господарі.

Батько сімейства за традицією обходив весь двір, наводив порядок, годував тварин, заходив в будинок і щільно закривав за собою двері – і до завершення вечері вже ніхто не міг вийти з дому і відкривати двері.

6 і 7 січня, а так само протягомі всіх Святок не можна віддавати щось з дому, позичати гроші – вважається, що так можна віддати своє здоров’я і благополуччя.

До Святвечора господині закінчували всі свої справи по господарству – прибирали в будинку, білили, прикрашали піч малюнками, прали. А також намагалися купити кожному члену сім’ї по обновці.

Всі члени сім’ї повинні бути вдома 6 січня і не виходити за ворота, вважалося поганою прикметою виявитися поза домом ввечері, а тим більше заночувати в різдвяну ніч не вдома – вірили, що весь наступний рік доведеться блукать по світу.

Різдво і напередодні Різдва – важливо підтримувати особливу атмосферу добра і сімейної злагоди, особливо у власному будинку, не можна сваритися і лихословити, лаяти дітей. Слід навпаки, помиритися з усіма, з ким у сварці, пробачити образи і відпустити зло.

Українські традиції для жінок 6 січня

З самого ранку господині приймалися готувати святкову вечерю – на столі має бути символічні 12 страв – за кількістю апостолів. У зв’язку з тим, що 6 січня – останній день Різдвяного посту, всі страви в Святвечір готуються пісні.

Однак вечеря називається щедрою – це значить, що на столі присутні всі блага, послані природою, плоди щедрого врожаю – страви з круп, фруктів, меду, грибів, овочів, риби і т. д.

Читайте також: Прикмети на Різдво: що обіцяє щастя, а що біду 6 і 7 січня

Насамперед жінки здобували новий вогонь – символ нового життя – за допомогою Кременя і кресала, які 12 днів пролежали під образами.

Ставши обличчям на схід, тричі перехрестившись, господиня запалювала новий вогонь і розпалювала в печі 12 полін, висушених в будинку 12 днів до Різдва.

І приступала до приготування святкової сімейногї вечері з 12 традиційних страв: варила узвар, кутю, горох, квасолю, тушкувала капусту і гриби, ліпила вареники, готувала борщ, пекла пампушки.

Під святкову скатертину на кожен кут стола господиня будинку обов’язково ховала по голівці часнику для того, щоб відігнати нечисту силу.

Шановні читачі запрошуємо Вас на наш канал у Telegram