fbpx
Культура

Сьогодні День святої Катерини: традиції свята і прикмети на щастя

7 грудня наші пращури часто влаштовували повсюдні гуляння, що супроводжуються застіллям, піснями та іграми, а також ворожіннями. У народі вірили, що дотримання звичаїв допомагає позбутися від багатьох неприємностей і залучити в життя благополуччя. Джерело.

Традиції дня святої Катерини

День, коли православна церква відзначає пам’ять святої великомучениці Катерини, в народі називають санниці або Женодавіцей. Катерину в народі вважали покровителькою жінок. Їй моляться для того, щоб легко звільнитися від тягаря, вдало вийти заміж, позбутися від жіночих недуг і знайти щастя.

За традицією в цей день починали санні катання. Для цього запрягали коней, прикрашали їх різнокольоровими стрічками, проїжджали по широких вулицях з піснями і примовками. Молодь каталася на санях з гірок, знайомлячись між собою.

Старші підшукували собі пару, звертаючи увагу на рум’яних дівчат. Ті, в свою чергу, чепурилися перед виходом з дому і також виглядали собі наречених. До Масляної був час визначитися, адже взимку весілля грали дуже рідко, лише у виняткових випадках.

Приділяли увагу молодятам, в честь яких влаштовували святковий обід. Вони першими проїжджали на санях, запряжених кіньми, а перед будинком обов’язково проходили по кожуху, вивернутому хутром назовні. Так робили для того, щоб у молодих було щастя в особистому житті і ніяке зло не торкнулося їх сім’ї.

7 грудня незаміжні дівчата ворожили на суджених, причаровували їх різними способами. Багато пекли коровай або колобок з житнього борошна, давали йому охолонути, а потім катали по столу навколо речі коханого. Вважалося, що це привертає нареченого до дому і пробуджує в ньому сильне почуття любові.

Вечірньої пори дівчата сідали за ворожіння, лили віск, щоб дізнатися свою долю. Існував звичай, що допомагає визначити, яка з дівчат вийде заміж першою. Для цього кожна зривала гілочку з яблуні або вишні, ставила у воду і чекала, чи розпустяться листочки до Різдва. Тим, у кого гілочки зазеленіли, пророкували швидке весілля і міцну любов з чоловіком.

У день великомучениці Катерини дівчата молилися святий, щоб захиститися від будь-якого зла. Незаміжні дівчата просили послати добрих женихів. Заміжні жінки молилися про захист сім’ї від негараздів, а вaгітні просили легких пoлогів.

Молилися святий і ті, хто не міг дочекатися поповнення в родині. Вважалося, що щира молитва, звернена до Катерини, допомагає позбутися від безплiддя і зaвaгітніти незабаром після свята.

Читайте також:Молитви до святої Катерини, які читають 7 грудня усі жінки та дівчата

Прикмети на 7 грудня
У цей день практично всі прикмети пов’язані з погодою. Наші предки намагалися визначити, якою буде зима, чи чекати труднощів з урожаєм в новому році, або посадкам нічого не загрожує.

Ясна погода в святковий день вказувала на те, що зима буде студеною.

Відлига на 7 грудня вказувала на міцні морози, які прийдуть в середині цього місяця.

Сніг, який лежить на землі, обіцяв добрий урожай, а якщо на 7 число земля гола, то і хороших сходів можна не чекати.

Снігопад віщували тьмяні зірки, які погано проглядалися на небі через туман.

Якщо велику худобу похитувала задніми ногами, готувалися до заморозків.

You cannot copy content of this page