Столовий оцет – незамінний засіб на дачі і городі, який позбавить від шкідників й інших проблем

Столовий оцет — не тільки кисла приправа і консервант для дачних закруток. Він багатофункціональний і на дачі не менш потрібний, ніж на кухні.

Як використовувати його в городі на грядках? Чим він може полегшити життя дачника?

Оцет від шкідників

Оцет можна використовувати як інсектицид — позбутися від шкідливих комах, відлякуючи їх, погубивши або заманивши в пастку.

Увага. Працюючи з оцтом (особливо з есенцією), потрібно дотримувати обережність — вдягати рукавички, а при обприскуванні рослин захищати обличчя окулярами та марлевою пов’язкою.

Колорадські жуки та їх личинки

Гірчичний порошок (200 г) настоюють на відро води (10 л) 12 годин, потім додають 150 мл 9% оцту та обприскують посадки картоплі, баклажанів, перцю

Попелиця

У 10 л води розмішують 10 ст. ложок 9% столового оцту та обробляють уражені рослини з обприскувача. Об’єкт впливу — будь-які рослини, на яких з’являється попелиця (томати, огірки, баклажани, перець тощо).

Хрестоцвіті блішки, метелики та гусениці капустяної совки та капустяної білянки

Об’єкт впливу — білокачанна капуста, ріпа, редька, дайкон, броколі, редис.

Розчиняють 2 ст. ложки 70% оцтової есенції в 8 л води та обробляють листя.

Плодожерка, мідяниця, яблунева та вишневий моль, бояришніца і листовійка

У крони плодових дерев і на гілках кущів в саду підвішують 2-3 обрізані пластикові пляшки або відерця з-під майонезу, морозива, інші ємності з рідиною з 2 л води та 100 мл яблучного оцту. Ароматна принада запахом приваблює комах, і вони в ній тонуть. Раз в 2 тижні проціджують вміст пасток, витягують загиблих шкідників, доливають в заграв розчин свіжу суміш води та оцту і повертають ємність на місце. Процедуру повторюють весь сезон.

Мушки-дрозофіли

Об’єкт впливу — домашні квіти, фрукти та овочі у вазах.

В банку або склянку наливають трохи чистого яблучного оцту, накривають горлечко ємності харчовою плівкою, ножицями роблять два невеликих отвори діаметром 0,5 см. Дрозофіли потрапляють всередину, а назад вилізти не можуть.

Оцет проти хвороб рослин

Оцет здатний знизити активність деяких збудників грибних хвороб. У кислому середовищі вони не можуть розмножуватися і гинуть.

Фітофтороз

Викликається нижчими грибами, виникає на томатах, картоплі, коріння суниці.

Розчином з 10 л води та 8 ст. ложок 9% столового оцту обприскують рослини та ґрунт навколо. Застосовують до і під час хвороби.

Борошниста роса

Хворіють ягідні та декоративні чагарники, дерева, огірки та кабачки, патисони, гарбузи.

Розводять 120 мл 9% столового оцту в 10 л води та обприскують рослини кожні 5-7 днів, за винятком часу цвітіння.

Як гербіцид

Магазинні гербіциди дорогі та можуть зашкодити екології та сусіднім овочам і квітам. Економічний і щадний підхід — саморобний гербіцид на основі оцту.

Об’єкт впливу — всі ті рослини, які заполонили небажані ділянки саду та городу.

Доводять до кипіння 1 л води, знімають з вогню, додають 5 ст. ложок 9% оцту, 2 ст. ложки кухонної солі та 1 ст. ложку рідкого мила. Ретельно перемішують, трохи охолоджують, переливають в пульверизатор або лійку та обприскують — поливають бур’яни, намагаючись не потрапляти на культурні рослини. Через кілька днів після обробки, бур’яни починають засихати, а потім повністю відмирають.

Як підкислювач ґрунту

Якщо ґрунт нейтральний і лужний, оцет може стати відмінною «підгодівлею» деяких любителів «кисленького». Це азалія, верес, гортензія, гарденія, люпин, конвалія, бадан, живучка повзуча, золотарник.

Серед овочів і ягід таких рослин набагато менше — хрін, щавель, лохина, журавлина, ірга, горобина.

За місяць до появи бутонів можна поливати ґрунт під рослинами кожні 7-10 днів розчином 9% оцту (7-8 ст. ложки на 10 л води). При перших квітках такі поливи припиняють. Овочі і ягоди підкислюють пару разів за сезон.

Як стимулятор

Столовим оцтом обробляють насіння перед посівом, щоб прискорити сходи та активізувати ріст сіянців.

Об’єкт впливу — насіння петрушки, кропу, пастернаку, моркви, томатів, перцю, баклажана, огірка, кабачка, гарбуза, патисона.

Готують 0,1% розчин оцту (1 частина 9% оцту на 9 частин води), змочують відрізок марлі або бавовняної тканини та загортають у нього насіння. Туго схожі — на добу. Пасльонові та гарбузове — не більше ніж на 7-8 годин. Потім насіння трохи підсушують і висівають. Міцні та дружні сходи з’являються в 2 рази швидше.

Як фумігатор

Замість дорогих і тих що часом викликають алергію спреїв і пінок від кровосисних та надокучливих комах (комарів, мошок, оводів) допомагає саморобний оцтовий еліксир.

У скляну банку кладуть по 3 ст. ложки сухої подрібненої м’яти та розмарину, заливають 0,5 л яблучного оцту і витримують під капроновою кришкою в шафі 2 тижні, щодня збовтуючи. Настій проціджують і ставлять у холодильник. Перед використанням відливають трохи в склянку, наполовину розбавляють водою, ватним тампоном наносять на відкриті ділянки тіла. Препарат діє кілька годин. Крім того, рідина знімає свербіння від укусів, якщо ви не встигли захиститися.

Читайте такод: Молоко і йoд – краще підживлення для огірків. Навіть у спеку буде рясний врожай

Оцет для відлякування

Неприємний запах оцту не тільки людям, але й тваринам, тому від непроханих гостей є проста зброя.

Об’єкт впливу — кішки, мухи, мурахи.

Обприскують 9% оцтом краї улюблених котом грядок і бортики дитячої пісочниці, і він обходить їх стороною. Якщо пройшов дощ, процедуру повторюють.

Регулярно протирають меблі, віконні рами та дверні отвори розчином 9% оцту і води (1:1). Кислий запах для людини швидко стає невловимим, а ось на комах діє довше.