Страсний тиждень у 2022 році: розписуємо детально про кожен день

Страсним називається останній тиждень Великого посту.

Кожен день Страсного тижня наділений особливим змістом. У цей час згадують про останні дні земного життя Ісуса Христа, його страждання, розп’яття на хресті, поховання і подальше воскресіння. Церква особливо шанує ці дні, а віруючі прагнуть провести їх у духовних роздумах та молитвах, без сварок, образ та поганих вчинків.

У 2022 році Великдень відзначається 24 квітня, відповідно, Страсний тиждень передує цій даті. 17 квітня віруючі зустрінуть свято Входу Господнього до Єрусалиму, або Вербну неділю, а з понеділка, 18 квітня, і до Великої суботи, 23 квітня, триватиме Страсний тиждень.

Кожен день на Страсному тижні називається Великим. У храмах відбуваються особливі служби – найбільш величні та урочисті у всьому церковному році. При цьому в Страсний тиждень не святкують дні святих, не поминають померлих, не проводять вінчання і хрещення — всі обряди присвячені підготовці до Христового Воскресіння, Великодня.

Великий понеділок

В цей день згадується про патріарха Йосипа, із Старого заповіту, проданого власними братами в рабство, а також про прокляття Христом безплідної смоковниці, яка символізує нерозкаяну душу.

Великий вівторок

На богослужінні ведеться про те, як Христос розмовляв з людьми в Єрусалимському храмі, та про його притчі учням: про таланти, воскресіння мертвих і Страшний суд.

Велика середа

Іуда у цей день вирішив зрадити Христа за 30 срібняків. Згадують грішницю, яка омила ноги Ісуса та помазала їх миром. У храмі востаннє на Страсному тижні читається молитва з поклонами. Вважається, що Господь викупив гріхи людей, і після Великої середи поклони під час літургії скасовуються до Трійці.

Великий четвер

Увечері на служінні читають «Дванадцять Євангелій» в яких згадуються страждання Христа. Ті, хто прийшов у храм, стоять із запаленими свічками, які за традицією намагаються не гасити до повернення додому.

Велика п’ятниця

День жалоби: саме у п’ятницю Христос був засуджений та розіп’ятий. Служба присвячена спогаду про страждання Спасителя на хресті. В цей день виносять Плащаницю.

Велика субота

На богослужінні говорять про поховання Христа. При цьому священики вже цього дня надягають світлі святкові шати, освячують принесені людьми у храм паски та фарбовані яйця.

Головна святкова служба розпочинається увечері у суботу. Віруючі зустрічають Великдень.