Свято Василя: Найцікавіші висловлювання Св. Василія та заклики до людей

Сьогодні, 14 січня, за новим стилем (в за старим 1 січня), православні відзначають День Святого Василя.

Найцікавіші висловлювання Св. Василія (в тому числі заклики до людей, чого слід уникати), а також народні обряди на цей день.

Отже, в цей день, судячи по заповітам Святого Василя, власне, як і в будь-який інший день, ніяк не можна вдаватися до обжерливості і пuяцтва.

Василь так говорив про обжерство:

Навантажений корабель тoне навіть при малих хвилях, а корабель, що має тягар легкий і помірний, легко пересувається над хвилями, тому що йому ніщо не заважає нестися над ними. Так і тiла людські, назавжди обтяжені їжею, легко тoнуть в слабкостях. Ті ж, хто вживає легкі і прості страви, не тільки рятуються перед злом, яке загрожує нам в слабкості, як ніби перед напором хвиль, але також подолають і випробування, які вже спіткали їх, як навала бурі.

А ось висловлювання Василя щодо пuяцтва:

Як переступаєш межі, завтра прийдеш з важкою головою, сплячий, сам не свій, рuгaючи кислим вином! Тобі здається, що все рухається, все крутиться. Пuяцтвo приводить сон, що є братом cмeрті.

Водночас у Васильїв день вважається головною стравою на столі – свинина.

У східних слов’ян в цей день було прийнято ходити посівати по домівках, збирати пироги, свинячі ноги і взагалі їстівні святочні речі.

При цьому примовляють: “На щастя, на здоров’я, на нове літо вроди, Боже, жито пшеницю і всяку пашницю”, “Вроди, Боже, всякого жита по засіку, що по засіку та по великому, а й стало б жита на весь світ хрещений”.

Читайте також: 6 речей, які категорично не можна робити 13 і 14 січня

Новий рік погодний – урожай буде рясний

Джерело.