Святвечір і Різдво Христове: що потрібно зробити, а що робити заборонено

Традиції Святвечора: від давнини до 2021 року

В 2021 році Святвечір відзначать 6 січня в середу. Ранок Святвечора починається з урочистих служб у храмах і церквах, куди спрямовуються віруючі, щоб вознести молитви Господу.

У передсвятковий день колядують – надягають костюми і ходять по домівках, співаючи веселих пісень-колядкок. Всім, кому колядники постукають в двері, покладається відкуповуватися цукерками та іншими частуваннями.

Традиційно на Святвечір ворожать, щоб дізнатися про своє майбутнє. Дівчата ворожать на суджених і швидке весілля. У минулі часи гадати йшли в лазню, щоб ніхто не завадив побачити свою долю.

Переддень Різдва – час відпочинку, коли залишають важку роботу, не сваряться і не конфліктують, не відмовляють у допомозі тим, хто потребує підтримки та просять вибачення у близьких. Прощають і тих, хто приходить з щирим каяттям.

Найголовнішою традицією Святвечора залишається прийом їжі після появи на небі першої зірки. Її дотримуються в пам’ять про Віфлеємську зірку, яка вказала волхвам шлях до місця народження Ісуса.

Традиції Різдва

Різдво Христове відзначають святковими частуваннями, збираючись в колі сім’ї. Головними стравами залишаються кутя та сочиво, якими пригощають всіх гостей, вітаючи з великим святом.

У Різдво, на відміну від Святвечора, ворожіння під забороною. Церква закликає відмовитися від них і помолитися Господу, щоб знайти заступництво. Молитви підносять і для зміцнення сімейних уз, славлять Господа і Богородицю.

Різдво, як і Святвечір, – час колядок. Колядувати можна всією сім’єю, придумавши святкові костюми і навідавшись в гості до близьких. Веселі пісні та коломийки стануть запорукою гарного настрою.

Ще однією гарною і важливою традицією Різдва залишається прикраса ялин. На вершину різдвяного дерева поміщають зірку, а під нього обов’язково кладуть подарунки, які на ранок знайдуть діти.

Прикмети Святвечора та Різдва

Згідно з прикметами, в Святвечір можна потрапити під вплив нечисті, і для того, щоб цього не сталося, наші предки придумали хитрість. Вони носили одяг навиворіт, щоб залишитися невпізнаними, а також використовували обереги від нечистої сили.

За прикметами в ніч з 6 на 7 січня не сплять, щоб не пропустити Божу благодать, що спускається з небес. Ті, хто не спить, отримують заступництво на цілий рік.

Тим, хто 6 січня почує гучний собачий гавкіт, буде щастити з грошима протягом всього року.

Ще одна прикмета свідчить, що перед Різдвом не ходять на риболовлю. Тим, хто порушить заборону, в двері постукає біда.

Чхнути дівчині або хлопцю під час святкового застілля на Святвечір – до швидкого заміжжя або одруження.

Яскраве зоряне небо в Різдво обіцяє багатий урожай горіхів, грибів і ягід. Наші пращури раділи зіркам, так як вони віщували хороший рік і для худоби: приплід буде багатим і міцним по здоров’ю.

Снігопад на Різдво – до ранньої весни, а якщо день морозний з сильними поривами вітру, то і весна прийде пізно.

За прикметами на святковий стіл в день Різдва ставлять 12 пісних страв, щоб кожен новий місяць став вдалим.

Прикмета свідчить, що тим, хто зробив на Різдво хоча б одну добру справу безкорисливо, весь рік буде щастити в справах.

Фото спеціально для Особлива