ТОП-5 змін, які чекають на українців вже з 1 січня

1 січня, в Україні набуває чинності низка законів, указів і постанов. Вже стартувала медична реформа, запрацювала система біометричного контролю на кордоні та зросла мінімальна заробітна плата.

Тиждень.ua зібрав ТОП-5 змін, які відбудуться у 2018-му.

Біометричний контроль на кордоні. 1 січня у пунктах пропуску на державному кордні запрацювала система фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства.

Система біометричного контролю розгорнута ДПСУ на виконання Указу Президента України від 30 серпня 2017 року № 256 «Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 10 липня 2017 року «Про посилення контролю за в’їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства, додержання ними правил перебування на території України». Вона є однією з підсистем відомчої автоматизованої системи прикордонного контролю.

Прикордонники фіксують відбитки пальців правої руки. Обов’язкову фіксацію біометричних даних застосовують у відповідності до визначеного МЗС переліку 70 країн, у тому числі Російської Федерації, які віднесено до категорії ризику. Решта іноземців – за результатами аналізу та оцінки ризиків.

При повторному перетині особою кордону здійснюватиметься процес ідентифікації особи. При цьому інспектор бачитиме чи здавала людина свої біометричні дані і здійснюватиме їх перевірку. У разі не співпадіння даних особу буде направлено на додатковий контроль для з’ясування обставин.

Відповідно до вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено категорії іноземців та осіб без громадянства, які звільняються від фіксації біометричних даних. Це насамперед глави держав і урядів зарубіжних країн, члени парламентських та урядових делегацій, особи до 18-річного віку, круїзні туристи, члени екіпажів транспортних засобів, дипломатичний персонал, посадові особи міжнародних організацій.

Під час паспортного контролю інспектори Держприкордонслужби здійснюють перевірку паспортних документів іноземців, в тому числі за базами Інтерполу. Далі відбувається зчитування інформації (відбитки пальців) за допомогою рідерів, яка надходить до підсистеми обробки біометричних даних відомства. Крім того, через міжвідомчу інформаційно-телекомунікаційну систему «Аркан» вона надходитить до Національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби.

Медична реформа. З 1 січня 2018 року кожен пацієнт зможе отримувати первинну допомогу безкоштовно в обраного ним сімейного лікаря.

Також пропонується укладати декларацію з сімейним лікарем у будь-який час, навіть під час першого візиту, коли знадобиться медична допомога. Базові аналізи будуть безкоштовними в амбулаторії сімейного лікаря.

Крім того, пацієнтам пропонується скаржитися до Національної служби здоров’я у випадку, якщо сімейний лікар вимагатиме додаткові гроші за лікування.

Самих же сімейних лікарів очікує поступовий перехід (до 2020 року) на нову систему фінансування.

Також зберігається та поступово зменшується фінансування на пацієнтів, які були приписані до сімейного лікаря раніше, та зросте частка пацієнтів, які уклали декларацію.

Крім того, буде встановлена середня ставка для сімейного лікаря за приписану людину у 2018 році – 370 гривень (на рік – ред).

Також відповідно до реформи, лікарі первинної ланки матиме окремий бюджет на аналізи для пацієнтів. Очікується, що річний тариф за літню людину (65+) та малюка буде удвічі більшим за тариф на чоловіка 25 років.

Власний прибуток лікаря ефективної сімейної практики з 2000 пацієнтами в статусі ФОП становитиме – до 18 тисяч гривень, медсестри – до 12 тисяч гривень.

Також із початку 2018 року буде розширений перелік ліків, вартість яких за рецептом від сімейного лікаря, відшкодовується державою повністю або частково за програмою «Доступні ліки».

Зарплати, пенсії та прожитковий мінімум. З 1 січня в Україні мінімальна заробітна плата зросла на 523 гривні – до 3723 гривень.

У 2018 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб – 21 відсоток, для дітей – 85 відсотків, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів – 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року становитиме 1 700, з 1 липня – 1 777 грн, з 1 грудня – 1 853 грн.

Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у 2018 році не може бути більше 75 відсотків рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї.

Також мають зрости на 25% зарплати вчителів.

1 січня 2018 року також збільшаться зарплати військовослужбовців у 4,5 рази. Посадовий оклад військових залежатиме від прожиткового мінімуму, що забезпечить щорічне зростання розміру грошового забезпечення військових. Зокрема за звання солдат платитимуть не 30, а 560 гривень, а за майора – не 125, а 1420 гривень.

Постанова зберігає основні виплати військовим: залишається надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями у розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Також збережено виплату одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, які підписали свій перший контракт. Це від 8 до 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Збережено щомісячну винагороду військовим за службу за участь у зоні проведення АТО.

Крім того, 1 січня вступають в силу деякі норми пенсійної реформи про вихід на пенсію. Для тих, хто досяг 65-річного віку і 30-35-річного стажу мінімальний розмір пенсії становитиме 40% від мінімальної зарплати, встановленої в законі про держбюджет.

Читайте також: 10 міфів про субсидії у 2018 році

Транспорт. З 1 січня 2018 року Кабінет міністрів України зменшує максимально дозволену швидкість руху транспортних засобів в населених пунктах до 50 км/год з 60 км/год.

На сьогоднішній день в більшості країн ЄС дозволена швидкість руху транспортних засобів у населених пунктах становить не більше 50 км/год, а в окремих пунктах – 30 км/год

«Прийняття акта дозволить наблизити національне законодавство до законодавства Європейського Союзу.

Також 1 січня набувають чинності зміни до Податкового кодексу щодо скасування ПДВ на ввіз електрокарів.

Проте пільги для транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), будуть діяти лише протягом наступного року — з 1.01.2018 до 31.12.2018.

Скасування ПДВ та акцизу буде стосуватися усіх електрокарів: як нових, так і тих, що були у вжитку, а не лише тих, які реалізують офіційні імпортери.

У результаті скасування податків електрокари в Україні подешевшають на 17%, запевняє міністр інфраструктури України Володимир Омелян.

Крім того, з 1 січня 2018 року знижується мито на авто, які ввозяться з ЄС, що передбачено Угодою про асоціацію.

Так, згідно з Угоди про зону вільної торгівлі України та ЄС, ставки ввізного мита мають бути повністю скасовані після закінчення 7-річного перехідного періоду. Виключення становлять лише машини з об’ємом двигуна понад 1000 см3, але не більше 1500 см3 — перехідний період для цих авто становить 10 років.

Зниження ставки відбуватиметься повільно — на 1% в рік. Експерти вважають, що в 2018 році покупці не відчують суттєвого подешевшання автомобілів із Європейського союзу, адже вартість нових автівок щороку зростає і зменшення ставки ввізного мита не зробить траспортні засоби доступнішими.

Тарифи. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заявила про підвищення оптово-ринкової ціни на електричну енергію майже на 16%.

Зазначається, що підвищення цін відбудеться у чотири квартали.

“Середньорічна прогнозована оптова ринкова ціна електричної енергії у 2018 році складатиме 1 561,99 грн за 1 МВт год (без ПДВ) з розбивкою на квартали: І квартал – 1 495,46 грн за 1 МВт год (без ПДВ), що на 9,5 % вище діючої на IV квартал 2017 року; ІI – IV квартали – 1 586,69 грн за 1 МВт год (без ПДВ), що на 6,1 % вище рівня на І квартал 2018 року.

З 1 січня оптово-ринкова ціна підвищиться на 9,5%, а з 1 квітня – ще на 6,1%.

Водночас глава НКРЕКП Дмитро Вовк заявив, що тарифи для населення піднімати не будуть.

Крім того, міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик заявив, що тарифи на газ та тепло для населення можуть зрости 1 квітня 2018 року, якщо відбудеться підвищення цін на німецькому хабі, тарифи.

Читайте також: Від сьогодні починає діяти перший етап медичної реформи: що треба знати?

“Із 1 квітня зовсім інша ситуація, і треба буде відслідковувати ринок газу, який буде у Європі. Ми прив’язані до німецького хабу”, – сказав Насалик.

При цьому міністр зазначив, що ціна на газ та тепло цієї зими лишатимуться на рівні минулого року.

Також він нагадав, що наразі міністерство не бачить підстав для підвищення цін на газ та тарифів на тепло для населення.