fbpx

Традиція вoрoжити в ніч на Андрія залишилася й донині: найпопулярніші з них

За переказами святий Андрій є покровителем кохання та шлюбу. Зазвичай, в ніч з 12 на 13 грудня всі дівчата молилися, просячи у нього доброго чоловіка. Вони вірили, що їх бажання здійсняться і чекали знак, що говорить про те, що їх прохання було почуте.

Традиція гадати в ніч на св. Андрія залишилася й донині.

У давнину, коли приходив вечір у переддень свята Андрія, дівчата збиралися у просторій оселі. Господинею дому повинна була бути самотня вдова, яка пильнувала, щоб дівчата під час вечорниць дотримувалися всіх традицій та вірувань.

На андріївські вечорниці приходили тільки неодружені дівчата. Хлопців на це дійство не пускали. Окрім веселих розмов, забав та розваг традиційним ритуалом на вечорницях було гадання. А про що кожна дівчина мріє? Звісно, що про заміжжя. Саме тому більшість дівочих гадань на Андрія мають на меті привідкрити завісу майбутнього, щоб дізнатися хто буде їхнім судженим. Пише “Погляд”.  vidido.ua підготував підбірку найпопулярніших у народі гадань.

1.Гадання на ім’я нареченого

В ніч на 13 грудня клали під подушку мішечок із написаними на окремих папірцях чоловічими іменами (11 імен писали на свій розсуд, а один папірець залишався порожнім).

Вранці, 13 грудня, витягніть один із папірців. Яке ім’я випаде – так і зватимуть майбутнього чоловіка. Якщо Вам дістався пустий папірець, це означає, що ім’я судженого поки що залишиться таємницею.

2. Гадання на квасолі або горошинах

Сконцентруйтеся на задуманому, повторюючи про себе заповітне бажання або хвилююче запитання, при цьому тримайте у руках жменю квасолинок або горошинок. Потім опустіть їх у мисочку та починайте вибирати по зернятку, примовляючи на кожне зернятко «збудеться», «не збудеться» (як варіант: «так», «ні», «можливо»).

Читайте також:День святого Миколая: нaйцікавіші традиції пов’язані із цим днем

3. Гадання на сон

Візьміть жменю конопель, вийдіть опівночі надвір і три рази обійдіть довкола будинку, посипайте насінням і промовляйте “Я, святий Андрію, Конопельки сію! Дай-же, Боже, знати, з ким весілля грати”. І наречений Вам точно насниться!

4. Гадання на бажання

У ніч на Святого Андрія візьміть нову коробку сірників, тримайте її в руках і зосередьтеся на своєму бажанні або запитанні, відповідь на яке Ви б хотіли отримати в долі. Потім витягуйте по черзі сірники.

На кожен сірник примовляйте «збудеться», «не збудеться» або «так», «ні». Останній сірник – і буде відповіддю.

5. Гадання на книгах

Ворoжіння на книгах – один з найвеселіших способів ворoжіння. Відповіді зазвичай настільки абстрактні, що їх можна після цього обговорювати годинами.

Ворoжіння полягає в тому, що береться будь-яка художня книга. Загадується питання, називається номер сторінки і рядок зверху або знизу. Потім книга відкривається на відповідній сторінці, читається відповідний рядок і приходить відповідь на ваше запитання.

6. Гадання з чобітком

Від стіни до порогу дівчина переставляла свій чобіт і примовляла «Молодець, yдівець, буду дівувати». Який варіант застане на порозі, те й чекає дівчину найближчого року.

7. Гадання на варениках

Дівчата ліпили вареники або пиріжки. Воду для тіста дівчата носили ротом, а хлопці їх в цей час смішили. Кожна дівчина ліпила свій особливий вареник, після чого їх виставляли в ряд і кликали найближчого домашнього улюбленця. Чий вареник чи пиріжок домашній улюбленець з’їсть, та дівчина перша вийде заміж.

Існує ще дуже велика кількість вoрoжінь, якими користувались дівчата на Андрія. Наповнені дохристиянськими обрядами, веселощами і розвагами андріївські вечорниці припадали на час Пилипівського посту і, отже, ніякою мірою не відповідали нормам християнської моралі.

Спроби духовенства подолати цю народну позацерковну традицію так і не дали бажаних наслідків.

Проте з плином часу вечорниці на Андрія, як і інші свята, поступово втратили мaгічну функцію.

Зараз вони перетворились на своєрідну забаву, привід, щоб зібратися неодруженій молоді.

You cannot copy content of this page