fbpx

Три Спаси на порозі: коли і як варто постувати у серпні і що потрібно зробити в ці дні

У серпні нас чекає другий літній піст – Успенський. Саме на нього випадають перші два Спаса. Це дуже яскравий і важливий місяць, в який варто більш відповідально ставитися до церковних традицій.

Медовий Спас

Це свято також називають Першим Спасом, що цілком логічно, адже саме з нього і починаються три цих важливих події. Медовий Спас в 2020 році буде відзначатися 14 серпня.

Церковна подія цього дня – Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього. У церквах виносяться хрести, відбувається хресний хід. 14 серпня також починається Успенський піст. Саме тому дуже бурхливого святкування організовувати не варто. Також в цей день заборонено вживати в їжу продукти тваринного походження – м’ясо, рибу, яйця.

Головна народно-церковна традиція цього дня – освячення колодязів, вуликів, водойм і води в цілому. Згідно з традиціями, в цей день бджолярі збирають мед, а домогосподарки роблять з нього різні частування. У цей день печуть пироги з медом і роблять солодощі не тільки для себе і своєї сім’ї, а й для інших людей.

У цей день церква просить всіх віруючих проявляти милосердя один до одного. Потрібно читати молитви, ходити в храм. При бажанні можна зробити близькій людині духовний подарунок – купити хрестик, який є символом свята, або ікону.

Яблуневий Спас

Яблучний Спас відзначатиметься 19 серпня, в середу. Православне свято, приурочене до цього дня, – Преображення Господнє. Це двонадесяте свято, яке нагадує нам про ранні новозавітні події, пов’язані зі сходженням на гору Фавор Ісуса Христа і його учнів. Там перші його учні побачили яскраве світло, пророка Мойсея і Іллю, а також почули голос Божий, який сказав їм, що перед ними Син Господа.

Це другий з трьох Спасів, народні та церковні традиції перетинаються, але не суперечать один одному. У цей день освячують яблука, починається період збирання плодів. Прийнято носити білий одяг, що не є строгим правилом.

Свято теж припадає на Успенський піст, але церква дозволяє в цей день їсти рибу, готувати їжу на рослинній олії. Варто пам’ятати про релігійні думки цього дня. На Преображення Ісус Христос вже розумів, що його чекає в майбутньому, яких мук йому доведеться винести заради людей і спокутування їх гріхів.

Горіховий Спас

29 серпня в суботу буде відзначатися останній з трьох Спасів – Горіховий. Іноді його називають Хлібним. Справа в тому, що до цього часу на Русі вже закінчувався збір урожаю, тому господині пекли хліб із зібраної пшениці. Також до кінця серпня в лісах вже дозрівають горіхи.

Що стосується церковної події в цей день, то мова йде про перенесення Нерукотворного Образу Ісуса Христа до Константинополя. Це свято було дуже шанованим на Русі.

У цей день діяли і до сих пір діють народні традиції. Наприклад, дуже важливо надавати допомогу близьким, причому не тільки в зборі врожаю, але і в інших справах. Також люди ходять в ліс збирати горіхи. Це буде перший день після Успенського посту, так що ніяких заборон в цей день церква не ставить.

Ще в цей день читаються подячні молитви. Це пов’язано з важливими подіями, що відбулися в Єдессі з її князем. Він хворів і послав гінця за цілителем з Палестини, яким виявився Христос. Коли Спаситель вмився, на рушнику залишився слід його обличчя. Він віддав рушник гінцеві, який відвіз його правителю. Той зцілився і зберіг нерукотворний образ. Він проіснував багато століть.

Позначки:
facebook