Цікаві факти про Діву Марію, які ви могли не знати

Що ми знаємо про Матір Ісуса? Вона зачала Дитя чудесним чином … Але, в її житті ще багато цікавих фактів, які відкриває нам Біблія. Отже …

Діва Марія і мати Йоана Хрестителя Єлисавета були родичками. Марія була родичкою Єлизавети, дружини Захарії, священика Авієвої черги, нащадка Арона, з коліна Левія: Підготувала Наталія ПАВЛИШИН
Джерело: ДивенСвіт

„Був за часів Ірода, царя юдейського, один священик, на ім’я Захарія, з черги Авії, та його жінка з дочок Арона, на ім’я Єлисавета“ (Луки 1: 5,8).

Марія стала матір’ю улюбленому учневі Христа. Коли Христа розiп’яли, то біля хреста стояла Його Мати і улюблений учень — Йоан. Поглянувши на них, Господь сказав, що відтепер Богородиця стане Матір’ю Йоана. Ось так про це говорить Біблія:

Читайте:Святі Першоверховні Апостоли Христові Петре та Павле, моліть Бога за нас грішних-Євген Заплетнюк

„А тоді й до учня мовить: «Ось матір твоя.» І від тієї хвилі учень узяв її до себе“ (Йоана 19:27)

Що це означало? В ті часи, звичайно, не було ніяких пенсій. Вся турбота про старих батьків лягала на плечі дітей. І, якщо діти пoмирали, то люди похилого віку ледве виживали… Тож бачимо, як в момент неймовірних стpаждань Христос продовжує піклуватися про інших і віддає Матір під опіку Своєму учневі.

Перше чудо Господь створив саме на прохання Своє Матері. Це було на весіллі в Кані Галілейській, коли перетворив воду на вино. На бенкет були покликані і Христос із Марією. До цього Господь ще не робив явних чудес у народі.

Ім’я Марія, засноване на арамейська імені, яке читається як Марьям або Мирьям. Ім’я Марія (Μαρία) прийшло з грецького перекладу, як скорочення від Марьям (Μαριάμ).

Ім’яМарія має давньоєврейське походження, оригінальна форма  – Miryam Мирьям. івр. mar, мар на івриті перекладається як „гіркота“ (у множині — івр. мирим).

Вісламі Марія відома під ім’ям Маріам (Марьям, Марйам, Сеїд Маріам (Пані Маріам) і шанується як праведна мати пророка Іси (Ісуса). Маріам (араб. ) —єдина жінка, про яку йдеться в назві в Корані.

У християнстві, Мати Ісуса Христа зазвичай називають Дівою Марією, Мати Ісуса або Непорочної Дівою Марією. Серед інших іменувань часто використовуються: Богородиця,Свята Марія, Божа Матір або Богоматір (в основному в Західному християнстві),Мадонна (в Італії), Цариця Небесна, Прісно Діва, Королева Небес і ін.

У Біблії немає згадки імені „Богородиця“, а Марію називають по-імені. Згідно з Євангелієм

„У Якова – Йосиф, чоловік Марії,з якої народився Ісус, що зветься Христос.

Поколінь же всіх було: від Авраама до Давида чотирнадцять, від Давида до вавилонського переселення чотирнадцять і від вавилонського переселення до Христа – поколінь чотирнадцять.
Народження Ісуса Христа відбулося так: Марія, його мати, була заручена з Йосифом; але, перед тим, як вони зійшлися, виявилося, що вона була вагітна від Святого Духа. Йосиф, її чоловік, бувши праведний і не бажавши її ославити, хотів тайкома її відпустити.
І от, коли він це задумав, ангел Господній з’явився йому уві сні й мовив :“Йосифе, сину Давида, не бійсь узяти Марію, твою жінку, бо те, що в ній зачалось, походить від Святого Духа.
Вона породить сина, і ти даси йому ім’я Ісус, бо він спасе народ свій від гріхів їхніх.” А сталося все це, щоб здійснилось Господнє слово, сказане пророком:

“Ось, Діва матиме в утробі й породить сина, і дадуть йому ім’я Еммануїл, що значить:З нами Бог.”

Прокинувшись від сну, Йосиф зробив, як звелів йому ангел Господній: прийняв свою жінку; та не спізнав її, аж поки породила сина, і він дав йому ім’я Ісус.“ (Матея. 1:16-25). „Шостого місяця ангел Гавриїл був посланий Богом у місто в Галилеї, якому ім’я Назарет, до діви, зарученої чоловікові, на ім’я Йосиф, з Давидового дому; ім’я ж діви було Марія. Ввійшовши до неї ангел, сказав їй: “Радуйся, благодатна, Господь з тобою! Благословенна ти між жінками.” Вона ж стривожилась цим словом і почала роздумувати в собі, що могло значити те привітання. Ангел їй сказав: “Не бійсь, Маріє! Ти бо знайшла ласку в Бога. Ось ти зачнеш у лоні й вродиш сина й даси йому ім’я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься. І Господь Бог дасть йому престол Давида, його батька, і він царюватиме над домом Якова повіки й царюванню його не буде кінця.” А Марія сказала до ангела: “Як же воно станеться, коли я не знаю мужа?”
Ангел, відповідаючи, сказав їй: “Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього тебе отінить; тому й святе, що народиться, назветься Син Божий. Ось твоя родичка Єлисавета – вона також у своїй старості зачала сина, і оце шостий місяць тій, що її звуть нeплідною; нічого бо немає неможливого в Бога.” Тоді Марія сказала: “Ось я Господня слугиня: нехай зо мною станеться по твоєму слову!” І ангел відійшов від неї.

Тими днями Марія, зібравшися, пустилася швидко в дорогу в гірську околицю, в місто Юди. Увійшла вона в дім Захарії і привітала Єлисавету.І як почула Єлисавета привіт Марії, здригнулася дитина в її лоні, і Єлисавета сповнилася Святим Духом і викликнула голосом сильним: “Благословенна ти між жінками й благословен плід лона твого. І звідкіля мені це, що прийшла до мене мати Господа мого?
Ось бо, як голос твого привітання залунав у моїх вухах, дитина з радости здригнулась у моїм лоні. Щаслива та, що повірила, бо здійсниться сказане їй від Господа.” І мовила Марія: “Величає душа моя Господа. і дух мій радіє в Бозі, Спасі моїм, бо він зглянувся на покору слугині своєї; ось бо віднині ублажатимуть мене всі роди.
Велике бо вчинив мені Всемогутній, і святе його ім’я. Милосердя його з роду в рід на тих, які страхаються його. Він виявив потугу рамени свого, розвіяв гордих у задумах їхніх сердець.

Скинув могутніх з престолів, підняв угору смиренних; наситив благами голодних, багатих же відіслав з порожніми руками. Він пригорнув Ізраїля, слугу свого, згадавши своє милосердя, як обіцяв був батькам нашим -Авраамові і його потомству повіки.” Марія перебула в Єлисавети місяців зо три; потім повернулася до дому свого.“ (Луки 1:26-56). „Тими днями вийшов наказ від кесаря Августа переписати всю землю. Перепис цей, перший, відбувся, коли Сирією правив Киріній.

І йшли всі записатися, – кожний у своє місто.
Пішов також і Йосиф з Галилеї, з міста Назарету в Юдею, в місто Давида, що зветься Вифлеєм, бо він походив з дому й роду Давида,
щоб записатися з Марією, зарученою своєю, що була вагітна. І от коли вони були там, настав їй час родити, і вона породила свого сина первородного, сповила його та поклала в ясла, бо не було їм місця в заїзді.“ (Луки 2: 1-7)
Вона була галілеянкою, дівчиною з Назарета, зарученою з Йосифом.
* * *
Згадки про Марію в Біблії. Марія кілька разів згадується в Новому Завіті. Найчастіше Непорочна Діва Марія згадується в Євангелії від Луки. На ім’я вона згадується 12 разів. Всі згадки пов’язані з народженням і дитинством Ісуса.

•Євангеліє від Матея згадує її ім’я шість разів, п’ять із них, пов’язані з дитинством Ісуса і лише одного разу (13:55) як мати дорослого Ісуса.

•Євангеліє від Марка називає її один раз на ім’я (6: 3) і згадує її як матір Ісуса, не називаючи по імені о 3:31 і 3:32.

•Євангеліє від Йоана згадує її двічі, але жодного разу по імені. В Євангелії говориться, що Марія супроводжувала Ісуса, коли Він поклав початок чудесам Своїм в Кані Галілейській. Друге посилання говорить, що Діва Марія стояла біля хреста Ісуса.

•У Діяннях мовиться, що Апостоли, Марія і брати Ісуса зібралися в світлиці після Вознесіння Ісуса.

Біблійні вірші, присвячені Марії, діляться на прямі згадки (в Євангеліях, Діяннях апостолів і посланнях), а також старозавітні пророцтва про Діву, якій належить стати матір’ю Христа і біблійні прообрази, символічно говорять про місії Марії.Вирази „Матір Божа“ і „Богородиця“ прямо не зустрічаються в Біблії. Детальніше,аніж інші пишуть про Марію євангелісти Матей і Лука, проте в роки служіння Христа зрідка згадується про участь Матері Ісуса в суспільних подіях, як це було, зокрема, в Кані Галілейській.
* * *
Головним старозавітним пророцтвом про Марію, мати Ісуса, вважаються слова пророка Ісаї. „Оце ж сам Господь дасть вам знак: Ось дівиця зачала, і породить сина і дасть йому ім’я Еммануїл“ (Ісаї 7:14)
* * *
Вона проживала в Назареті в Галілеї, ймовірно зі своїми батьками і в той час, коли вона була заручена, ангел Гавриїл оголосив Їй, що Вона стане Матір’ю обіцяного Месії. Коли Йосиф дізнався про зачаття, він був здивований, однак ангел сказав йому: „ Народження Ісуса Христа відбулося так: Марія, його мати,була заручена з Йосифом; але, перед тим, як вони зійшлися, виявилося, що вона була вагітна від Святого Духа. Йосиф, її чоловік, бувши праведний і не бажавши її ославити, хотів тайкома її відпустити. І от, коли він це задумав, ангел Господній з’явився йому уві сні й мовив: “Йосифе, сину Давида, не бійсь узяти Марію, твою жінку, бо те, що в ній зачалось, походить від Святого Духа. Вона породить сина, і ти даси йому ім’я Ісус, бо він спасе народ свій від гріхів їхніх.” А сталося все це, щоб здійснилось Господнє слово, сказане пророком: “Ось,діва матиме в утробі й породить сина, і дадуть йому ім’я Еммануїл, що значить:З нами Бог.” Прокинувшись від сну, Йосиф зробив, як звелів йому ангел Господній: прийняв свою жінку;“ (Матея 1: 18-24).

Незадовго до терміну пологів кесар Август оголосив про загальний перепис населення. Для цього людям належало самостійно з’явитися до Вифлеєму. Йосип і Марія вирушили в дорогу. Марії і Йосипу довелося їхати приблизно 90 миль (близько 150 км) від Назарета до Вифлеєма для того, щоб взяти участь у переписі населення.

Батьки Марії, матері Ісуса Христа, в Біблії не згадуються. Згідно з християнською традицією, це були Йоаким і Анна.