fbpx

Вербна неділя 2021: коли та як правильно відзначати це свято

Вербна неділя – так зазвичай називають у народі свято Входу Господнього в Єрусалим. Воно є одним із найголовніших у православ’ї й присвячене урочистому входу Ісуса Христа до Єрусалиму, після чого почалися його муки, що закінчилися розп’яттям.

Коли Вербна неділя 2021

Дата святкування Вербної неділі залежить від Великодня. Так, щороку вона відзначається за тиждень до цього великого свята або в шосту неділю Великого посту.

Світле Христове Воскресіння у християн східного обряду припадає на 2 травня, тому свято Входу Господнього в Єрусалим цього року буде 25 квітня.

Вхід Господній в Єрусалим: історія свята

В останні дні свого земного життя Ісус Христос вирушив до Єрусалиму. На той момент широкого поширення набула чутка про здійснені ним дива – зцілення невиліковно хворих, вигнання злих духів та воскресіння мертвих. Христос в’їхав у місто верхи на молодій ослиці, а все місто вийшло йому назустріч.

Зустрічаючи його, як сказано в Євангелії, люди знімали з себе верхній одяг і кидали його на дорогу, якою їхав Ісус. Вони встеляли його шлях пальмовими гілками й вітали вигуками “Осанна!” – так зазвичай зверталися лише до царя.

Чому свято називають Вербною неділею

Оскільки вітаючи Спасителя, люди встеляли йому шлях пальмовим гіллям, то свято Входу Господнього в Єрусалим також називається Тижнем ваій (де “вайя” грецькою – пальмова гілка).

В Україні, та в інших країнах, де пальма не є типовою рослиною, свято має народну назву – Вербна неділя, що пов’язано з традицією заміни пальмових гілок на вербові. Це єдине дерево, яке розпускається ранньою весною.

Традиції святкування Вербної неділі

У Вербну неділю віруючі відвідують церкву й беруть із собою гілочки верби, яка вважається символом весни і нового життя. Освячене священником гілля верби приносять додому і ставлять біля ікони. Згідно із традицією, букетик верби повинен простояти біля ікон весь рік, охороняючи будинок від пожеж і нещасть, а господарів – від хвороб.

Ще однією популярною традицією є “биття” вербою. Так, за традицією освяченими гілочками треба торкнутися людини, при цьому промовляючи: “Не я б’ю, верба б’є, від нині за тиждень буде Великдень!”. Таким чином українці вітають один одного зі святом і нагадують, що наближається Світле Христове Воскресіння.

Вербна неділя, як відомо, припадає на суворий Великий піст. Однак з нагоди свята дозволяється певне послаблення – можна їсти рибу та випити трохи вина.

You cannot copy content of this page