fbpx

Як обрати якісну солодку полуницю. На що звернути увагу аби не отpyїтися

Сезон полуниці — у розпалі. На базарах і в магазинах величезний вибір смачних червоних ягід різних сортів та з різних куточків України. Продавці нахвалюють, що їхні полунички — найсолодші, найсмачніші та цілком безпечні.

Як правильно обрати полуницю? На що звернути увагу перед покупкою та як убезпечити себе від отруєння? Пропонуємо поради від експертів. За матеріалами tvi.ua

При виборі полуниці варто звернути увагу на вигляд ягоди, її запах та, при можливості, смак. Найкраще купувати яскраво червоні ароматні ягоди, обов’язково з хвостиками, блискучі, пружні і без плям. Колір якісної полуниці має бути яскраво червоним. Дуже темні бордові ягоди або перезрілі, або ж їх “підфарбували”.

Полуниці з білим кінчиком — не дозрілі. Темні плями на поверхні — ознака обприскування хімречовинами. Аромат у стиглої полуниці сильний та приємний. Ягоди, які пахнуть невиразно, – недозрілі. А якщо аромату немає взагалі, полуниця, скоріше за все, вирощена з нітратами.

Читайте також: На його мoгилі поруч стояло дві жінки гірко плачучи, кожна про своє

Розмір для полуниці — не головне. Він може залежати від сорту, а може бути одним з індикаторів якості ягоди. Фахівці радять не купувати дуже великі полунички — ймовірно, їх накачали водою чи хімією. Також ягоди не повинні бути ідеальної форми та з глянцевим блиском.

Хвостик — ще один індикатор якості полуниці. Свіжі ягоди мають на ньому зелені та м’ясисті листочки. Також завдяки хвостику можна дізнатися, яка полуниця на смак. Якщо між листочками і ягодою є відстань, полуниця буде солодкою. Якщо листочки щільно прилягають – ознака ягоди з кислинкою. Полуниця без хвостика швидко псується. Насіння свідчить про стиглість.

Якщо насінини опуклі, то полуниця, швидше за все, не дозріла. А якщо вони розташовані у “ямці” і далеко один від одного, то ягідка стигла. Що шкідливого може бути в полуницях? Найчастіше загрозу для здоров’я несуть хімічні речовини, якими підживлюють чи обробляють ягоди.

Найпоширеніші з них — нітрати. Абсолютно безнітратних ягід чи овочів не буває, оскільки нітратний азот входить до складу ґрунту і рослини поглинають його через своє коріння. Але невелика кількість органічних нітратів, що міститься в рослинах, засвоюється організмом і перетворюється в білок. А от надлишок нітратів може викликати серйозні проблеми: отруєння, зниження імунітету чи навіть спровокувати онкологічні захворювання. Запідозрити надлишок нітратів (понад 100 мг/кг) можна в полуницях, якщо: – вони дуже тверді та темно-червоні; – при куштуванні виникає металевий присмак у роті; – вони не пускають сік, навіть якщо зберігаються 3-4 дні і більше. Не виділяють сік після того, як їх помили; – не мають аромату.

Для того, щоб ягоди зберігалися довше, недобросовісні виробники можуть обробляти вже зібрану полуницю димом, до складу якого входить дифеніл – небезпечна речовина, заборонена в більшості країн, в тому числі і в Україні. На наш організм дифеніл діє як отрута, викликаючи отруєння, дерматити, алергічні реакції, крім того цю речовину визнано канцерогеном. Купивши полуницю, опустіть ягідки в теплу (навіть гарячу) воду – якщо на поверхні утворилися олійні плівки – значить, вона оброблена дифенілом.

Таку полуницю треба купувати:

– ягоди мають бути сухими і без ознак гниття;

– колір полуниці повинен бути яскравим і насиченим;

– листочки, що обрамляють ягоду, повинні бути зеленими;

– полуниця повинна бути пружною і трохи блискучою;

– аромат полуниці повинен бути насиченим і “ягідним”;

– ягоди мають виділяти сік (плями від соку можна помітити на картонних упаковках);

– пошкоджень або вм’ятин на полуниці бути не повинно.

Коли та скільки полуниці варто давати дітям Більшість педіатрів одностайно стверджують – полуниця ягода не проста, в ній міститься багато біологічно активних речовин, які корисні в невеликій кількості, але дитячий організм ще не в змозі їх засвоїти. Тому лікарі рекомендують давати солодкі ягоди діткам старшим 5-річного віку. Полуниця для дитини повинна бути максимально безпечною, в ідеалі – та, що дозріла природним чином в червні.

Перш ніж годувати малюка полуницею, нехай спробує одну ягідку, а мама уважно простежить, чи не з’явиться алергічна реакція (як правило, у вигляді висипки). Але навіть якщо реакції не було, варто бути обережними, і контролювати кількість полуниці – лікарі рекомендують давати дитині не більше 3-4 ягідок за один раз, але це залежить ще і від розміру полуниці і від віку дитини.

Автор – Маргарита Солод

You cannot copy content of this page