Які традиційні страви мають бути на столі на Старий Новий рік

В Україні Старий Новий рік, або Щедрий вечір, відзначають в ніч з 13 на 14 січня. Також 13 числа відзначається свято Маланки, а 14 січня – день Святого Василія Великого.За матеріалами видання:СЕГОДНЯ

До цього свята українці завжди ретельно готувалися: прибирали будинок і готували смачні страви. А ввечері за накритим святковим столом збиралася вся родина. Господарі діставали із засіків все найкраще: пироги, ковбасу, м’ясо, млинці, адже чим більше страв на столі, тим щедрішим буде наступний рік.

За традицією, ввечері 13 січня варили кутю, яку в народі називали Щедрою кутею. Її заправляли смальцем (як варіант – вершками або вершковим маслом), додаючи всі звичні інгредієнти.

На куті також ворожили:

Читайте також:Дві дуже сильні Молитви на благословення сім’ї. Господи, подаруй Своє благословення нашій сім’ї і бережи її від усякого зла

Якщо вона вилазила за межі горщика – бути біді;

Якщо горщик з кутею лопнув – це до нeщаcтя;

Якщо кутя вийшла гарна і розварена – це на щастя і благополуччя в сім’ї;

Господарі накривали святкові столи рушниками і прикрашали колосками, в центрі столу ставили кутю і запалювали свічку, щоб вшанувати пам’ять предків. Саме з куті починають трапезу цього вечора.

Обов’язковими для новорічного меню були страви зі свинини (крученики, холодець, буженина, домашня ковбаса), оскільки святий Василій вважається покровителем свиней.

Існувало повір’я, що, якщо на столі буде багато свинини, значить, рік буде родючим і повен достатку.

На Старий Новий рік також подавали страви з кролика, щоб бути спритними, як кролик, і півня, щоб бути легким, як птах. Крім цього, на святковому столі були присутні страви з яєць і сиру: яєчня, запіканки і бабки.

Читайте також:Те, що ми віддаємо, до нас і повертається! Дуже мудра Притча, обов’язково її прочитайте

Обов’язковою стравою були вареники, їх робили з різними начинками. Грибна – до довгого і щасливого життя, м’ясна – до благополуччя, капустяна – до грошей, а сир з кропом – до міцного здоров’я.

Дівчата пекли і обрядові булочки – балабушки, за якими ворожили на судженого: балабушки розкладали на лавці і запускали голодного собаку, чию балабушку він хапав першою, та дівчина першою і вийде заміж.

Народні традиції святкування Щедрого вечора можна легко втілити і в наш час та урізноманітнити старовинні рецепти новими інгредієнтами і смаками.