Звички, які заважають жити в достатку: заможні люди цього не роблять

Університеті Браун (Brown University) було проведено одне з наймасштабніших досліджень в області фінансової поведінки людини в історії. Тільки на збір і обробку даних пішло п’ять років – в цілому в дослідженні взяли участь 50 тис. сімей (більше 150 тис. чоловік).

Вчені роками стежили за тим, як люди поводяться з грошима, і виявили чіткі паралелі між звичками людини і тим, наскільки вона фінансово успішна. Дослідникам вдалося створити список поганих звичок, які заважають розбагатіти тим, хто цього ще не зробив. У свою чергу заможні учасники дослідження цих найгірших звичок або позбавлені зовсім, або вони про них знають і щосили їм чинять опір.

І хоч це нелегко, зате є один невеликий, але приємний плюс: ці люди багаті.
Зауважимо, що в дослідження не були включені люди, які успадкували свої статки. Їх заслуга, хоч вона і чимала, але все ж полягає в тому, що вони не розгубили гроші, які дісталися їм просто так.

Це набагато легше, ніж розбагатіти з нуля. Так що вчених цікавили тільки ті заможні люди, які заробили і продовжують заробляти своєю працею.  Отже, чим же бідні відрізняються від багатих.

1. Друга робота
Велика частина багатих людей (67%) робить все, що в їх силах, щоб мати більше одного джерела доходу. Це не тільки інвестиції: люди, у яких немає на це грошей, як мінімум знаходять собі другу роботу.

Цим займаються тільки 6% бідних. Багаті люди не витрачають час – вони заробляють. І знаючи, що на одному місці не заробиш стільки, скільки в двох, вони і заробляють в двох. Вони працюють в два, три рази більше, і тому у них з’являється більше грошей на те, щоб потім робити вигідні інвестиції, відкривати свій бізнес або вкладати в себе і вчитися новому – що потім, знову ж таки, веде до більш високих заробітків.

2. Тоталізатор
Скачки, покер, ставки в спортивних матчах, покупка лотерейного квитка – 77% бідних роблять це регулярно, і тільки 6% багатих зайняті тим же.

Тут можна було б заперечити, що це ніякий не показник, просто бідним потрібні гроші і вони мріють розбагатіти. Але в тому-то і проблема: бідні витрачають гроші, сподіваючись несподівано розбагатіти, не заробивши.

Якщо просто відкладати все ті ж суми, які бідна людина витрачає на ці порожні і дурні спроби, то через рік виявиться, що відкладена дуже пристойна сума.

3. Читання
Ще одна дуже цікава статистика: 79% багатих зізнаються, що набагато частіше читають професійну літературу і все, що пов’язано з їх кар’єрою і може підняти їх професійний рівень. І хоч багаті часто говорять, що сумують за художньою літературою, ділова стоїть для них в пріоритеті.

Крім того що бідні в принципі читають значно менше, тільки 11% з тих, хто читає взагалі (а це, прямо скажемо, меншість), читають професійну літературу.

Переважна більшість бідних людей читає виключно для задоволення. Ви скажете, що в цьому нічого поганого немає, і ми погодимося. Тільки потім не скаржтеся на бідність.

4. Витрати
Ще з’ясувалося, що на відміну від бідних багаті люди ніколи не купують речі, які їм не по кишені. Ви здивуєтеся, але і у багатих постійно виникають такі проблеми.

Так, бідний купить, наприклад, дуже дорогий телефон, хоча є телефони і дешевше, та й дорогий йому не по кишені і доведеться взяти кредит або витратити гроші, на це не призначені, і потім довго відмовляти собі в більш насущних речах, ніж високе розширення екрана дорогого телефону.

А ось багатий, як би він не хотів, скажімо, дуже дорогу машину, ніколи не купить її, якщо для цього доведеться брати кредит або відмовляти собі в чомусь іншому.
Багата людина купить собі машину дешевшу.

5. Бюджет
І до речі, про витрати взагалі. 84% багатих людей ретельно стежать за своїм бюджетом і докладають максимум зусиль, щоб не виходити за його рамки. Вони заздалегідь вирішують, скільки і на що витратять, і регулярно підводять підсумки своїх витрат. У них ніколи не виникає питання, так цікавить нас ближче до кінця кожного місяця: куди поділися гроші? Вони точно знають, на що їх витратили.

А ось серед бідних прискіпливо стежать за своїми витратами тільки 20%.
Решта, сплативши за квартиру і рахунки, просто гуляють на решту грошей не замислюючись про те, на що конкретно і скільки вони витрачають.

6. Заощадження
Тільки 5% бідних регулярно відкладають 10% від свого щомісячного доходу. 20% не відкладає практично ніхто. Головна причина полягає в тому, що ці самі 10% бідним здаються настільки незначною сумою, що їм не здається важливим її відкладати. Інші ж пояснюють це тим, що їм важко буде прожити, не витрачаючи ці 10%.

Перший аргумент дурний, бо, як би мало вам вдавалося відкладати, у вас з’являться заощадження. Якщо не відкладати взагалі, то і заощаджень ніяких не буде – взагалі. Другий аргумент неспроможний, так як, наскільки б малий не був ваш дохід, ви точно можете прожити, якщо цей дохід зменшиться на 10%.

І майте на увазі: 93% багатих людей відкладають регулярно. Неважливо скільки. Головне – регулярно.

Джерело.