13 вересня – покладення пояса Пресвятої Богородиці, коли молять Богоматір про допомогу у найважчих ситуаціях

Згідно з церковного передання, після успіння тiло Пречистої разом з дyшею взяте до Неба. Тож замість мощей Церква вшановує її ризи або пояс. Свято Покладення Чесного Пояса встановили ще в 12-му столітті й Церква вшановує його до сьогодні.

Передання також свідчить, що Пресвята Богородиця сама виплела свій пояс із верблюжої шерсті та передала його апостолу Томі, коли возносилася на Небеса. Цим його дуже потішила, бо ж він запізнився на її Успіння. Джерело

Пояс переховували інші учні після мyчeницької смepті святого апостола Томи, а тоді поклали його в одній з церков у Константинополі – там же, де появилася Божа Мати, тримаючи Свій Омофор над народом Константинополя у 9-му столітті (звідси бере також початок і свято Покрови).

Це – перше Покладення Чесного Пояса відбулося у час правління імператора Аркадія (395-408 рр.), який привіз пояс до Константинополя із Єрусалиму. А його дочка сховала пояс у золотому кивоті в церкві Пресвятої Богородиці. Там він зберігався 5 століть.

Друге Покладення чесного пояса відбулося в Константинополі через 500 років. Тоді Константинополь очолював імператор Лев Мудрий (або Філософ, 886-911 рр.). Його дружина Зоя була опанована злим дyхом, який її сильно мyчив. У видінні, посланному їй Господом, вона дізналася, що зможе видужати, коли на неї покладуть пояс Пресвятої Боородиці.

Тоді всі почали шукати його і знайшли в кивоті церкви Пресвятої Богородиці. Правлячий Патріарх поклав пояс на імператрицю і цієї ж миті вона видужала. Із вдячності Богові за це чудо зцілення вона оздобила Пояс золотими нитками і положили його назад у кивот та закрила. Як пам’ять про цю подію у Церкві встановили свято Покладення пояса Пресвятої Богородиці.

Читайте також: “Зламай свій човен” і життя налагодиться. Безцінна притча, яка навчить не боятися змін

У 14-му столітті імператор Іван Катакузінос передав пояс до монастиря Ватопедського на святій Горі Афон. На даний час Пояс поділений на три частини, одна з яких зберігається у тому монастирі, друга – в монастирі в Трірі (Німеччина), а остання – в Грузії.

Сьогодні, 13 вересня, з нагоди свята покладення пояса Пресвятої Богородиці в Архикатедральному Соборі Святого Юра у Львові виставлено мощовик, у якому зберігається унікальна реліквія ― частинка Пояса Пресвятої Богородиці. Скористаймося можливістю поклонитися святині.