fbpx

1квітня- Вербна неділя. Відпочивайте, не говоріть поганих слів і не думайте дурного

Верба б’є, не я б’ю,
За тиждень – Великдень!
Уже недалечко
Червоне яєчко.

Лоза б’є, не я б’ю,
За тиждень – Великдень!
Будь здоровий, як вода,
І багатий, як земля.

Окрім християнських традицій, зі святом Вербної неділі пов’язано багато відомих народних прикмет і традицій. Про це пише Depo.Закарпаття

Вербна неділя – свято, яке цьогоріч припадає на 1 квітня. Тиждень до Великодня, що називають Страсним, розпочинається саме цим святковим днем. У Вербну неділю існують свої цікаві звичаї та обряди, які походять із давнини. Цей день знаменує Вхід Господній у Єрусалим. Ісус Христос прийняв рішення зустріти свято світлого Великодня в місті Єрусалимі. За ним пішли його послідовники і простий народ, а мешканці Єрусалиму, почувши, що Ісус іде до них у місто, зустріли його пальмовими гілками. Так як бачили в Ісусі свого рятівника. Це свято в християнській релігії вважається найтрагічнішим, так як священиками саме в цей час було прийнято рішення вбити Ісуса. А народ захоплено зустрічавший його, незабаром зажадав розіп’яти Ісуса. Тобто поміняв свою віру на протилежну буквально в лічені дні.

Читайте також: Навчіться чути дитину і, повірте, ви залишитеся найкращими друзями на все життя

У багатьох країнах світу Вербну неділю називають Пальмовою. Гілками цієї рослини встеляли дорогу та вітали Ісуса Христа під час в’їзду в Єрусалим. Пальма є символом чистоти і непогрішності. Проте, на слов’янських територіях пальми не ростуть, а весна настає з цвітіння верб. Тому й пальмові гілки люди замінили вербовими.

Раніше свято відзначалося з особливим розмахом і влаштовувалися гуляння як у містах, так і в маленьких селах. З часом святкування цього дня стало більш скромним. Однак багато традиції і звичаї збереглися і в наш час.

Основним звичаєм цього свята є освячення верби. Робити це прийнято в ніч на Вербну неділю рано вранці. Вербу бажано зривати самостійно. Освяченими гілками верби батьки легенько б’ють своїх дітей, щоб очистити малюків від пристріту і псування. Обряд проводиться і з дорослими. Вважається, що він сприяє зміцненню здоров’я і сил.

Гілки верби зривали тільки з дерев, на яких немає гілок з ушкодженнями або хворобами. Також не можна брати гілки з дерев біля кладовищ, з дуплами або з дерев, чиї гілки схилилися над водою.

Щоб цілий рік бути здоровим, слід з’їсти кілька бруньок верби. Також цей ритуал допомагає зробити рік щасливими і втілити в життя всі починання. Тому багато людей, які планували почати займатися чимось новим або їх чекав якийсь відповідальний захід, з’їдали по три бруньки освяченої верби.

Звичаї на Вербну неділю для незаміжніх дівчат також включали в себе використання верби. Дівчина повинна з самого ранку думати про хлопця, який їй подобається, а освячену вербу поставити недалеко від свого ліжка.

Щоб залучити в будинок гроші і благополуччя, у Вербну неділю рекомендується пересаджувати кімнатні квіти. Якщо після цього рослина зав’яне, то рік очікується важким. Але якщо рослина зацвіте, то можна очікувати хороших фінансових поповнень і благополуччя в справах. Саме тому за пересадженими у Вербну неділю квітами завжди уважно доглядали.

Освячені гілки верби слід зберігати в будинку цілий рік. Краще всього поставити їх біля ікони. З приходом весни в старовину потрібно виганяти цими гілочками худобу. Вважається, що це допоможе захистити її від хвороб. А щоб урожай був багатим, кілька гілочок верби слід увіткнути в землю.

Садити вербу у Вербну неділю – погана прикмета. Казали: “Хто вербу садить, сам на себе заступ готує” – тобто помре, коли з верби можна буде витесати лопату.

Існує безліч народних прикмет, пов’язаних з Вербною неділею. Якщо день вітряний, ранки морозні, то урожай буде хорошим. Якщо верба цвіте добре, то рілля виявиться вдалою. Якщо на Вербну неділю світить сонце, чекайте багатий урожай фруктів і злаків.

Вербі здавна приписували цілющі і навіть чарівні властивості. У давнину вважали, що освячені гілки допоможуть захистити людину від хвороб, надати чоловікам силу, а жінкам допомогти зачати і виносити малюка.

Цього дня забороняється колоти дрова, шити і в’язати, прибирати в будинку і мити вікна, прати. Також забороняється виконувати будь-яку роботу, що пов’язана зі значним фізичним навантаженням. Цей день варто провести в тиші і спокої з рідними людьми.

Ще існує заборона на розчісування волосся. Але найголовніше, що у Вербну неділю є особливо сувора заборона на лихослів’я і дурні думки.

Вербна неділя є настільки значущим святом, що в цей день дозволено їсти рибні страви, вживати рослинну олію і пити вино, незважаючи на те, що Великий піст триває.

Будь великий, як верба,

А здоровий, як вода,

А багатий, як земля!

You cannot copy content of this page