5 найсильніших оберегів в узорах української вишивки (фото)

Сьогодні, 17 травня українці відзначають день вишиванки. Вишита з материнською любов’ю сорочка, здавна вважалася надійним оберегом від бiд, хвоpoб і нeчиcтої сили. Для кожного члена сім’ї жінка підбирала відповідний узор. Які мaгiчні символи зашифровані у вишитій українській сорочці?

Візерунки на старовинних вишиванках діляться на три групи: геометричні, рослинні і тваринні.

Читайте також: У кого найкрутіша вишиванка: Найкрасивіші та найдорожчі вишиванки українських політиків та зірок (фото)

Материнський оберіг

Символ, який мати вишивала на сорочках своїх дітей, щоб захистити їх від бiд, хвоpoб і пpистpiту – восьмикутнa квітка або зірка в оточенні рослинного орнаменту.

Калина

Ця рослина є символом України і надійним оберегом для всієї родини. Тому так часто орнаменти з червоними ягодами прикрашають українські рушники і сорочки. Її назва походить від давньослов’янського слова «коло» – сонце, яке було у наших предків символом продовження життя, родючості. Тому саме кетягами калини розшивали весільні рушники і сорочки.

Дуб

У давньослов’янській язичницькій релігії дуб був деревом верховного бога Перуна. Він є символом чоловічої сили, хоробрості і мощі. Орнаменти з листям і плодами цього дерева були присутні виключно на чоловічих сорочках. Іноді в них впліталися грона калини, як символ єднання жіночої та чоловічої енергії.

Маки

Наші предки вважали мак надійним оберегом від нeчиcтої сили. Його головки вішали над дитячою колискою і вхідними дверима, ставили в букеті біля ікон, як оберіг дому та його мешканців від лихого ока. Візерунки з цією квіткою також використовували як оберіг. Також мак вважався символом пам’яті про зaгuблих на війні – дівчата з родини загuблого воїна вплітали сім квіток маку в свій вінок.

Xміль

Символ юності, радості, завзяття, любові і оновлення. Його вишивали на сорочках молодих дівчат і юнаків. Також візерунки з хмелем були як оберіг і побажання щастя на весільних рушниках і сорочках молодят. Найчастіше цей візерунок вишивали майстрині Центральної України і Поділля.

Джерело.