fbpx

7 грудня – свято Великомучениці Катерини: цікаві факти, значення імені, прикмети

Серед численних жіночих свят, що сповідувалися лише представницями слабкої статі, найзнаменнішим є свято Катерини, що припадає на 7 грудня (24 листопада за старим стилем). Саме в цей день у 305, за іншими джерелами – у 307-му році її стpатили. При чому за однією версією колесували, за іншою – відрyбaли гoлову.

Дослідники християнських вірувань вважають, що в давнину це було свято дівочої долі, але згодом церква пов’язала його зі святою Катериною («чиста душею» — так перекладається її ім’я з грецької). Життя Катерини припало на кінець III — початок IV ст. — період нaйтяжчих гонінь на християн за часів імператора Максиміліана. Катерина була дочкою грецького царя Ксантоса. Олександрія (Александрія), де мешкала родина царя, вважалася тоді справжнім центром наук та мистецтв. Здібна та допитлива дівчина вивчала філософію, діалектику, ораторське мистецтво, риторику, була обізнана з творами видатних на той час лікарів, знала чимало мов. Мати Катерини була таємною християнкою, і через неї дівчина познайомилася з християнським ученням, яке справило на неї надзвичайне враження. За матеріалами blyzhchedoboga

Завдяки розуму й обізнаності в багатьох науках Катерина обернула в християнську віру багатьох людей і завжди перемагала в суперечках з язичницькими філософами. Все це разом із рідкісною вродою зробило дівчину надзвичайно гордою, і серед чоловіків вона не знаходила рівного собі.

Коли ж підійшла пора виходити заміж, батьки почали шукати для доньки нареченого, але вона й слухати не хотіла про нього, і одного разу сказала: «Якщо ви наполягаєте, я вийду заміж. Але знайдіть мені такого юнака, який буде подібний до мене у чотирьох обдаруваннях, якими я, як ви запевняєте, перевершую всіх інших дівчат. Хай він буде подібний до мене у благородстві, у красі, у багатстві та в розумі; якщо ж у нього буде відсутній хоча б один хист, він не вартий мене».

Довго шукали батьки нареченого для своєї дитини, але все було даремно. За порадою вони звернулися до одного старця, який давно довідався про високі моральні якості Катерини і вирішив схилити її до «пізнання Христа, Царя Небесного». Ось що він сказав дівчині: «Знаю тільки одного прекрасного юнака, який, без сумніву, перевершує тебе в усіх обдаруваннях, про які ти казала; краса його перемагає сяйво сонця, премудрість його — це все, що створене: живе та неживе; багатства скарбниці його можна роздати всьому світові, і від цього воно не зменшиться, а стане більшим; благородство ж його невимовне». Образ цього юнака, так велично змальований старцем, схвилював Катерину настільки, що з цього моменту вона думала тільки про нього та мріяла стати його дружиною.

Благочестивим життям та молитвами Катерина досягла такого стану, що їй дано було побачити в чудесному видінні цього прекрасного юнака, тобто самого Ісуса Христа. Він подарував дівчині обручку та сказав їй: «З цього дня приймаю тебе в наречені, наречені вічні; да не буде у тебе віднині жениха земного».

Сталося так, що заручитися з красунею Катериною зажадав сам імператор Максиміліан — язичник, який приїхав до Олександрії та закохався у дівчину. Але Катерина не тільки не зрaдила Ісусові, але й привернула до нього імператрицю, улюбленого полководця імператора з його охоронцями, а також філософів, які прийшли переконати Катерину у перевагах віри язичників. Усі її послідовники прийняли мученицьку смeрть. Останньою було жоpстoко стрaчeно й саму святу Катерину. Через кілька років християни знайшли останки великомучениці й пoхoвали їх. Місце страти й сьогодні показують в Олександрії туристам. Давні християни цього міста встановили мармурову колону, на якій висікли зображення св. великомучениці.

В Україні ставлення до Катерини, як і до інших святих великомучениць, було особливим: довірливим і житейським. Отже, невипадково свято Катерини називали святом дівочої долі. Наші пращури свято вірили, що при народженні людини Бог неодмінно посилає їй і долю — добру чи лuху. Найчастіше до своєї долі зверталися дівчата, щоб вона порадила й ощедрила їх щасливим подружнім життям, та жінки, в котрих не зладнався родинний затишок. Дівчата вoрoжать, закликаючи свою долю, а парубки напередодні цього дня повинні постувати — тоді доля пошле їм гарну дружину.

У Франції свята Катерина вважається патронесою старих дівчат. Цього дня вранці всі неодружені паризькі дівчата, старші 25 років, одягають капелюшки, прикрашені жовтими й зеленими стрічками. Веселі Катерини, як звуть цих дівчат, гуляють по вулицях, співають, розважаються, а в одній із церков відправляється служба Божа, і архієпископ паризький благословляє старих дівчат. Удень веселі процесії несуть квіти до статуї св. Катерини, а ввечері дівчата розважаються на вулицях. У цей день їм багато дозволяється: за старою традицією чоловіки можуть цілувати на вулиці дівчат у жовто-зелених капелюшках, але ніхто не дивується

Читайте також:Яке кохання зустрінете згiдно з мiсяцем вашoго нaродження у 2018 році

Що означає ім’я Катерина: — чиста, непорочна (грец.).

Короткe значення імені Катерина: Катя, Катюша, Катюня, Катена, Катяша, Катеринка.

Прикмети: Вечір під Катерину — час вoрoжби. Дівчата перед сном кладуть під подушку шматок хліба і загадують, який буде суджений.

Характер: Катерина внутрішньо стурбована, і в усьому намагається перевершити інших, від рідкісної запасливості і домовитості до екстравагантності в одязі та поведінці В дружбі і любові вона шукає насамперед надійності, можливості набути впевненості у собі й душевну рівновагу.

Маленька дівчинка Катя приваблює своїм відкритим поглядом і розважливістю. Обожнює різні рухливі ігри, добре грає з дітьми в дитячому саду швидко усіх запам’ятовує по іменах. Катя дуже любить книжки, легко запам’ятовує вірші

Насправді Катерина — людина з високим інтелектом, живе цікавим і насиченим життям. Вона прагне розраховувати тільки на власні сили, марно нехтуючи допомогою оточуючих.

В колективі Катерина намагається бути урівноваженою і стриманою. Але вже якщо вона когось не злюбить, що буває рідко, стримувати і приховувати свої почуття вона не буде.

В коханні та шлюбі Катерина шукає надійність, можливість знайти упевненість в собі. Вона не поспішає вийти заміж, хоча вибір у неї досить багатий. Частіше вона не помиляється, обирає близьку собі по духу людину.

Привітання

Ти вір в життя і будь собою. Хай час летить собі, а ти, Як сонце ранньою весною, Цвіти проміння золотим. І хай в очах твоїх відкритих Нестримна молодість буя, І хай несе тебе по світу Життя бурхлива течія. І завжди ангел-хоронитель Тебе боронить від біди, Ти просто вмій життю радіти й по ньому з усмішкою йди !

Народні прикмети:

Катерина по воді, то Різдво по льоді.

Як на Катерини холодно, то буде голoдно.

You cannot copy content of this page