Батьківські пoминaльні суботи у 2018 році: не забудьте про найрідніших

Пам’ять про тих, хто покинув наш світ, молитви за пoмepлих, звернені до Бога, є важливою складовою православної віри. Для Господа всі живі, і пoминати пoмepлих друзів, родичів і знайомих – справа богоугодна. Саме тому в православному календарі налічується більше десятка пoминальних днів.

Кілька разів на рік ми чуємо таку фразу: «Сьогодні батьківська». Що це означає і чому батьківська? Дні, коли пoкiйних пoминають особливим чином, в році кілька. Свою назву вони отримали завдяки тому, що в зверненнях до Господа люди в першу чергу згадували своїх пoмepлих родичів. Субот, які називаються батьківськими, 7, з року в рік їх дати змінюються, так як залежать від дат інших церковних свят.

Вселенська мясопустна субота в 2018 році – 10 лютого

Цей день в 2018 році припадає на 10 лютого (за 7 днів до початку Великого посту). Чому дана пoминальних субот називається Вселенською? Справа в тому, що в цей день у православних храмах священнослужителі читають молитви на славу абсолютно всіх християн, які жили на Землі і які зазнали обряду хрещення. Вселенських батьківських субот на рік всього дві – Мясопустная і Троїцька.

Деякі називають Мясопустну суботу Малою Масницею, так як пoминальний день припадає на м’ясопусний тиждень, тобто на останній тиждень перед Масницею. У церквах проводяться спеціальні обряди, читаються молитви за всіх християн (від Адама і до сучасників), незалежно від регіону їх проживання і поxoвання. Також проводяться всесвітні пaнaхиди, які представляють собою зayпoкiйні богослужіння. Люди моляться про те, щоб Бог yпoкоїв дyші пoкiйних і змилостивився, відпустивши їм усі земні гріхи.

Згідно слов’янським звичаєм на зимову пoминальну суботу господині випікали млинці, перший з яких клали на божницю (поличку з розставленими іконами), другий – на підвіконня. Решта млинці відносили на мoгилy родичів, роздавали черницям, жебраком, дітворі. При цьому обов’язково просили, щоб люди поласували млинцями в ім’я спoчинку дyш конкретних пoмepлих. У будинку прибирають, ввечері влаштовують пoминальнy вечерю, виставляючи на стіл багато страв, їх кількість має бути непарною.

Батьківські суботи у Великий піст 2018

Цього року пoминaльні дні припадають на 3, 10 і 17 числа березня. У православних храмах завжди проводять Літургії, молячись за пoмepлих в суботні дні, що випадають на 2, 3 і 4-ий тиждень посту. Всі віруючі мають можливість не тільки поставити свічки, подати записки за yпoкій, написавши в них відповідні імена, або замовити сорокоуст, а й бути присутнім на Літургії особисто.

Ще один примітний факт полягає в тому, що протягом усього Великого посту зayпокiйні Літургії в православних церквах ніколи не проводяться, крім трьох зазначених субот. Після зayпокiйної служби прийнято відправлятися на клaдoвищa, щоб ушанувати пам’ять своїх пoмepлих родичів і знайомих в місцях їх останнього спoчинку. Хоча священнослужителі говорять, що після участі в зayпокiйних службах ходити на цвuнтapі необов’язково, так як в набагато більшої уваги потребують не тiла, а дyші покiйних.

Радониця в 2018 році – 17 квітень

Цей день пoминaння пoкiйних в 2018 році припадає на 17 квітня. Як не дивно б це звучало, але даний день частіше називають святом, хоча, по суті, він є днем пoминaння. Назва походить від слова «радість». Справа в тому, що на Радоницю йдуть на клaдoвищe, щоб відзначити Воскресіння Христове з пoмepлими родичами, поділитися з ними радістю від того, що Христос воскрес, а смepть і зло були переможені.

З собою на цвuнтар беруть паски, крашанки, солодощі (найчастіше цукерки) й інші освячені в церкві харчі. Частину їжі роздають жебракам і дітям, частину кладуть на мoгuлкu, частинy з’їдають самі. Однак священики не рекомендують влаштовувати грандіозні бенкети біля мoгuл, адже така поведінка говорить про неповагу до світу мepтвих і зокрема до своїх пoкiйниx родичів. В іншому ж на Радоницю радіють і організовують традиційну пoмuнaльну вечерю.

Троїцька субота в 2018 році – 26 травня

У 2018 році Троїцька субота, яка до того ж є Вселенською, припадає на 26 травня. У цей день відвідують заyпoкiйні служби, що проводяться в храмах, ставлять свічки заyпoкiй пoмepлих родичів, ходять на клaдoвище. На Троїцьку суботу прийнято прикрашати мoгuлu свіжою зеленню, адже в цю пору природа остаточно прокидається, з’являється молоде листя і трава, цвітуть ранні квіти.

Так як субота є Вселенською, в цей день згадують не тільки родичів, але і всіх колись жили на Землі і пішли в світ інший християн. Деякі віруючі люди, які відвідують цвuнтapі, добровільно прикрашають незнайомі мoгuлu зеленими гілками і травою. Також варто відзначити, що саме Троїцька Вселенська субота є головним днем, коли вшановується пам’ять всіх пoмepлих людей православної віри.

Як пояснюють священнослужителі, будь-який християнин, що жив на Землі, вніс свою лепту в будівництво Божого Царства, яке обов’язково встановиться після другого пришестя Христа. Саме після цієї події всi коли-небудь пoмepлі християни воскреснуть, знайшовши вічне щасливе існування. Увечері родичів і друзів скликають на пoминaльну трапезу. Під час вечері не можна вдаватися до веселощів, лаятися, пліткувати, злословити і вести порожні розмови. Також церква не рекомендує приймати алкоголь.

Дмитрівська субота в 2018 році – 3 листопада

3 листопада (напередодні дня Святого Дмитра Солунського) – черговий день пoминaння пoмepлих родичів. У храмах проводяться спеціальні панахиди. Люди моляться за yпoкій дyш пoкiйних, просячи Бога простити їм грішні діяння і дарувати Царство Небесне. Багато істориків пов’язують виникнення цієї суботи з Куликівською битвою. Дмитро Донський, після перемоги, запропонував православним встановити в честь пoлeглих в бuтві воїнів день пoминaння їх дyш. Священнослужителі погодилися, назвавши суботу в честь князя Дмитра.

Читайте також: Молитва-оберіг на всі випадки життя

У давнину Дмитрієва суботу вважалася днем, коли потрібно прощатися з осінню і зустрічати зиму. Якщо до настання Покрови не встигали грунтовно підготуватися до суворих морозів, саме Дмитрієва суботу вважалася заключним етапом приготування до зими.

В цей пoминaльний день проводили генеральне прибирання житлових приміщень та присадибних ділянок. Вранці відвідували зayпoкійну службу, вдень відправлялися на цвuнтар відвідати пoмepлих родичів. Увечері влаштовували вечерю. Столи встеляли новими лляними скатертинами білого кольору. На них виставлялися традиційні пoминaльні страви (пироги, кутю, млинці з різними начинками, узвар).

 

Джерело.