Чому мені про це ніхто не розказав раніше? Чим більший у нас вибір – тим менше ми задоволені

Парадоксально і навіть, на перший погляд, нелогічно: чим більший вибір, тим менше задоволені ним. Це доведено експериментально.

Американський психолог Баррі Шварц у своїй книзі «Парадокс вибору» стверджує, що на практиці великий вибір збиває з пантелику.

«Розгубленість перед обличчям надто великого вибору робить людей пасивними. Відбирає у них енергію, необхідну для активної дії».

Якщо людині дати величезний чи необмежений вибір, то вона так і не зробить його, а якщо зробить, то витратить дуже багато енергії. І можливо не буде задоволеною своїм рішенням.

Помічали за собою, як при величезному виборі, ви хочете від консультанта магазина, який звертається з першою фразою на вході: “Чи можу я вам допомогти?”, саме, щоб він допоміг звузити великий вибір до ваших потреб?

І легше обирати із 5-7 варіантів, які далі звузити до 3, а з трьох уже можна зупинитися на 1.

Насправді, це дієва схема вибору. Слід вибір звузити відповідно до своїх потреб. Варто чітко орієнтуватися у своїх бажаннях і потребах, аби не купувати чужі бажання і чужі потреби. Тому списки, що потрібно придбати, при поході в магазин, таки працюють.

Великий вибір — це стрес.

Оптимальне число об’єктів, вибір між якими не викликає для людини стрес – 5-7. Це важливо пам’ятати в ситуаціях, коли ви людині пропонуєте вибір (і хочете, щоб вона зробила таки його), і коли самі вибираєте.

Є одне правило, яке завжди вас виручить – “7+-2”. Його сформулював американський психолог Джордж Міллер – кількість об’єктів, яку середньостатистична людина може тримати в робочій пам’яті , дорівнює 7 (±2).

Тому сміливо можна пропонувати людині вибір у межах цього “магічного” числа 7.

Знайома ситуація, коли ви купуєте мікрохвильовку чи мультиварку з 20 функціями, але користуєтеся 3-5.  Максимум — 7. Порахуйте.

Для того, щоб не губитися у виборі й отримувати задоволення від своїх рішень, потрібно обмежувати їх кількість до 5-7 і не купувати чужі бажання, а йти за своїми.

***

Часто ми говоримо фразу “Чому мені ніхто про це не розказав раніше?”. Вона завжди супроводжується інсайтом, овва-ефектом. І після цього життя вже не є таким, яким було раніше.

Публікуємо серію розмов з психологом Антоніною Агіловою про теми, які можуть змінити розуміння, ставлення і життя в цілому.

Попередню розмову можна прочитати тут⇓.

Автор – Антоніна Агілова, психолог. Ексклюзивно для Оsoblyva.com.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook.