Чому мені про це ніхто не розказав раніше? Вікові кризи пов’язані зі зміною життєвих ролей

Ми поговорили вже про 3 перші кризи дорослішання людини. Пам’ятаємо, що це не кінець життя, а поворотний пункт, після якого ми можемо змінити життя на краще.

Оминути не вийде. Вийде їх пройти. Отже, підсумуємо попередні кризи.

До 14-15 років підліток уже пройшов 3 психологічні кризи вдало або не дуже. Яким він до цього моменту може бути?

Перший сценарій вдалого проходження попередніх вікових криз.

Відкритий до світу, з довірою до інших, впевнений в собі, розрізняє свої кордони та кордони інших. Вміє говорити можливостям “так”, і відмовляти, коли суперечить щось його внутрішнім орієнтирам і бажанням.

Сформований внутрішній критик, світ відчуттів різноманітний, адекватна самооцінка, вміє навчатися, системно виконувати дії, сформований розпорядок дня. З цікавістю взаємодіє з однолітками і поважає старших, проявляє ініціативу.

Другий сценарій передбачає, що дитина не пройшла три попередні кризи і все, про що йшлося в першому сценарію – діаметрально протилежне або в напів сформованому вигляді.

І ці сценарії навіть може побачити в собі доросла тридцятирічна-сорокарічна людина.

Вдало пройти підліткову кризу, про яку найчастіше говорять, і до якої морально готуються батьки ще знародження дитини, допоможуть три попередні, а особливо велику роль відіграє крайня, де вже почала закладатися, а може й майже сформувалася адекватна самооцінка.

Про кризу самоідентичності у наступній статті.

***

Часто ми говоримо фразу “Чому мені ніхто про це не розказав раніше?”. Вона завжди супроводжується інсайтом, овва-ефектом. І після цього життя вже не є таким, яким було раніше.

Публікуємо серію розмов з психологом Антоніною Агіловою про теми, які можуть змінити розуміння, ставлення і життя в цілому.

Попередню розмову можна прочитати тут⇓.

Автор – Антоніна Агілова, психолог. Ексклюзивно для Оsoblyva.com.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook.