fbpx

Готуємо тепер землю в теплиці правильно – це зовсім нескладно

При установці теплиці на ділянці доведеться вирішувати, з чого зробити грядки, як уникнути виснаження ґрунту, як запобігти її зараженню патогенними організмами та шкідниками, і як знезаразити, якщо зараження все-таки сталося.

Напевно, основний стимул, що спонукає сучасних дачників вирощувати овочі, – це бажання поїсти “екологічно чистих” салату, редиски, огірків та помідорів. Але ідея отримати більший урожай за допомогою добрив та сучасних засобів захисту рослин, що йде від промислового овочівництва, також приваблива. Адже у цьому випадку більше шансів отримати гарантований урожай.

Принципи неорганічного землеробства, що знайшли найбільш яскраве втілення в ідеях Джейкоба Міттлайдера, мають на увазі, що рослини можна вирощувати на будь-якому нейтральному субстраті – піску, перліті, керамзиті, тирсі, торфі і т.п., поливаючи їх розчином (Гідропоніка), або взагалі без субстрату, зрошуючи кореневу систему, що знаходиться в повітрі, розчином поживних речовин (аеропоніка). Гумус (родючий грунт) в цьому випадку не потрібен, але необхідний ретельний контроль всіх поживних речовин, що вносяться. Цікаво, що Міттлайдер розробляв і рекомендував свою методику для випадків, коли землі з якихось причин зовсім немає, або її неможливо використовувати (наприклад, через забруднення шкідливими речовинами). Пізніше його рекомендації стали застосовуватися й у таких екстремальних ситуаціях.

В основі органічного землеробства лежить принцип “грунт живить рослини, рослини живлять грунт”. Його прихильники намагаються використовувати для підтримки родючості ґрунтів лише природні матеріали. На початковому етапі роботи з ґрунтом, поки не встановилася природна рівновага, щоб уникнути нестачі мікроелементів, допускається використовувати як додаткові джерела мінерального харчування базальтове борошно, борошно з водоростей (у різних країнах існує кілька рецептів), борошно тваринного походження, деревну золу, фосфоритове борошно, доломітове борошно, вапняне борошно. Складовими земельних сумішей виступають різні види торфу, окультурена городня земля, компости різних складів, деревні відходи (кора, дрібна тріска, стружки тирса, опале листя), річковий пісок, глина, гній і послід, солома злаків. Усі перелічені компоненти перед вживанням вимагають ретельної підготовки за певними правилами, яка може тривати кілька років.

Прекрасно, якщо у вас вже є добре налагоджене компостне подвір’я, де необхідні інгредієнти виробляються за всіма правилами та у необхідній кількості. Але що робити тим, чий сад молодий, а компостна купа закладається одночасно з теплицею?

Найважливіше – необхідно чітко розуміти, що в жодній книзі і на жодному сайті ви не знайдете готових рецептів, що повністю підходять для вашого конкретного випадку. Щоб забезпечити рослини відповідним середовищем, а себе – екологічно чистим урожаєм (заради якого, власне, все й затівалося), доведеться шукати власний варіант.

Чергуйте різні овочі. Не вирощуйте роками те саме, оскільки різні овочі потребують різних речовин. Це допомагає уникнути ґрунтовтоми. Згодом ви налагодите у теплиці оборот попередніх, основних та ущільнюючих культур залежно від смаків та потреби в овочах вашої родини.

Всі рослини впливають одна на одну. Намагайтеся підібрати “відповідних сусідів”, наприклад, добре ростуть разом томати, солодкі перці та базилік. Вважається, що базилік має корисні фітонцидні властивості і покращує смак томатів. А кріп – добре діє на огірки, що ростуть поруч. Крім того, такий підхід допоможе ефективніше використовувати теплицю.

Існують рослини з відлякувальною дією. Наприклад, чорнобривці і календула відлякують нематоду і попелиці. А настурція – тлю та білокрилку. Не пошкодуйте місця для кількох примірників таких рослин, які захищають вибрану культуру від спеціалізованих шкідників. Вони не лише принесуть користь, а й прикрасять теплицю.
Не зловживайте добривами. У більшості джерел вказуються промислові норми їхнього внесення за принципом “максимально можливий урожай з найменшої площі”.

Обов’язково мульчуйте грядки. Це допоможе зберегти структуру ґрунту без розпушування, під час якого можна пошкодити кореневу висаджену овочів, і позбавить від бур’янів. Крім того, з грядок повільніше випаровуватиметься волога. Оптимальна мульча – перегнійний компост. Якщо його немає, можна спробувати солому або добре просушену траву, розкладати які треба досить товстим шаром 5-8 см.

Від поливу дощуванням бажано відмовитися. Краще поливати так, щоб волога потрапляла одразу до коріння. Якщо ви поливаєте вручну, можна, наприклад, вкопати навколо рослин своєрідні “воронки” із пластикових пляшок ще на стадії висадки розсади.

Продумайте можливість посіву в теплиці холодостійких сидератів: крес-салату, гірчиці, фацелії. Їх можна підсіяти і до основної культури як ущільнення.

You cannot copy content of this page