Коли колядують, щедрують, посівають: українські традиції зимових свят

“Щедрик, щедрик, щедршвочка, прилетіла ластівочка …” – ну хто не пам’ятає щедрівки та колядки з дитинства? Чарівні новорічні та різдвяні свята наповнений звичаями і традиціями, які український народ передає з покоління в покоління.

Розкажіть і ви про них своїм дітям і оперувати щедрувати, колядувати і посівати до сусідів або родичів, а потім разом розбирайте гостинці! Джерело.

Коли потрібно колядувати?

Святвечір 6 січня і Різдво 7 січня – час колядувати. Колядки – пісні, які прославляють народження Ісуса Христа. Напередодні Різдва прийнято ходить з вертепом, за традицією він складається з трьох осіб, серед яких вибирають головного – того, хто буде нести зірку.

Крім звіздаря, повинен бути ще міхоноша – той, хто носить подарунки, які дають господарі будинку і дзвонар – той, хто дзвоном сповіщає про те, що йде вертеп.

Якщо раніше колядували всі, то зараз це в основному роблять діти, тому досить вивчити красиві колядки і вирушати за солодощами!

Коли потрібно щедрувати?

Щедрий вечір – напередодні Старого Нового року, 13 січня – час щедрувати. Напередодні Старого Нового року люди збираються невеликими групами і щедрують – вітають господарі будинку з наступаючими святами, бажають здоров’я, щастя, багатства і процвітання дому та сім’ї.

Господарі накривають столи, обов’язково ставлять на стіл кутю і різні частування для гостей, готують солодкі гостинці та подарунки для щедрувальників.

У народі кажуть, що в цей день, після заходу сонця виходить нечиста сила, а щедрувальники – свого роду оберіг від неї, тому кожен господар з нетерпінням і великою радістю чекає в свій будинок гостей.

Найвідоміша на весь світ щедрівка – “Щедрик” – Леоніда Леонтовича, українського композитора, вже десятки років звучить по всьому світу.

Коли потрібно посівати?

Старий Новий рік або День святого Василя, 14 січня – час посівати. Посівати ходять і дорослі і діти, і хлопчики і дівчатка, але вважається, що в будинок першим повинен прийти саме маленький хлопчик, тому багато господарів не відчиняють двері дівчаткам і чекають саме представника чоловічої статі, щоб не втратити своє щастя й удачу.

Читайте також: Правила Святої вечері: що не можна робити за вечерею 6 січня і що неодмінно має бути на столі крім 12 страв

За народними повір’ями, першим посівати повинен прийти хлопчик, тоді в будинку весь рік буде благополуччя, багатий урожай і достаток.

Чим раніше прийде перший посівальнік, тим більше успіху і процвітання він принесе в домівку.

Вважається, що засівати потрібно обов’язково в рукавицях, а не голими руками.

Зерно (пшениця, жито, ячмінь) ні в якому разі не можна вимітати до заходу сонця.

Посівальнікам потрібно крім солодощів і гостинців давати гроші або дрібні монети.