fbpx

Пoкaлiчeними рyкaми мама пoшила мені сукню для поїздки. Вpaнці я нe могла встaти з ліжка – пiднялася тeмпература, болiло усe тiлo

«Учителю, я теж вас впізнала»

А з тим самим керівником школи, який колись наніс кpиваву рaну моєму ще зовсім юному серцю, я зустрілася одного разу у потязі років десять тому. Ми сиділи одне навпроти одного. І хоча час змінив нас обох, збагнула – він упізнав мене.

Початок квітня, врешті, усміхнувся теплим сонечком, звеселив душу розквітлими маргаритками, ароматом травички, свіжим подихом весняного вітру, приходом світлого Великоднього дня.

На стіл, вкритий білою скатертиною, поставила я осяйного кошика з освяченими дарами. Оселя враз наповнилася несказанним небесним світлом, втіхою, радістю і теплом: Христос воскрес! Великдень стукає у кожні двері, у кожне серце. Тиха радість переливається через вінця моєї душі, переплітається зі споминами з далеких шкільних часів, які приходять на думку саме у Великодні дні.

Тоді, у сімдесяті роки, промовляти «Христос воскрес!» заборонялося, особливо нам, школярам. Біля церкви ще досвітком з’являлися посадовці, щоб не пропустити учнів. Відвідувати святий храм діти не мали права. У той час, коли люди йшли посвячувати паску, для учнів організовували, так звані, суботники. З моєї пам’яті ніколи не зітреться один з них. Мене, ученицю 9 класу, нагородили поїздкою в Москву за зайняте перше місце в обласному пісенному конкурсі. Моє щастя було велике, безмежне. І хоч директор школи запевнив, що проживання в готелі і харчування будуть безкоштовні, моя мама попросилася розвантажувати цемент на залізничній станції, аби заробити кошти мені на поїздку. «Купиш собі щось на пам’ять, вибір там – великий», – сказала. Приходила додому дуже втомленою, у неї до кpoві потрiскали руки, сильно боліла спина. І все ж тими пoкaлiчeними руками вона пошила мені плаття для жaданої поїздки.

Однієї суботи, як завше, я прийшла до школи. На великій перерві мені і ще кільком учням нашого класу наказали принести лопати. Мовляв, після уроків підемо садити дерева. Я розгубилася, бо чудово знала, що повернуся ні з чим – мама ще зранку пішла на роботу, а де ключ від хліва, – я не знала. Намагалася відчинити колодку цвяшком, дротиком, але в мене нічого не виходило, і я, похнюплена, пішла назад. Інші учні теж прийшли без лопат. І тоді нас «виручив» завгосп. Коли вулицями нашого містечка лунав церковний передзвін, а люди, святково одягнені, урочисті йшли до святого храму посвячувати паску, нас змушували садити при дорозі дерева.

До поїздки в Москву залишалося кілька днів. Мама купила мені нову сумку і стала складати усе необхідне в дорогу. Ми обговорювали, який подарунок привезу своїм подругам: кожній – на її смак.

Я чомусь насторожилася, коли один із керівників школи раптом покликав мене у кабінет директора. І вже зовсім прибило мене до землі, коли почула, що у Москву замість мене поїде інша учениця, бо я, мовляв, була неслухняною – не принесла на суботник лопату. Сльози градом покотилися з моїх очей. «Та де ж я мала взяти ту лопату?» – заледве вимучила з себе. «Ти мусила її десь знайти», – я побачила єхидну посмішку і злі примружені очі свого крuвдника та пішла до класу. Усі уроки проплакала, особливо, коли довідалася, що у Москву поїде учениця, яка ніяких заслуг не мала і в жодних шкільних заходах участі не брала, та й вчилася посередньо. Зате її матір, професійна кравчиня, шила одяг для дружин шкільних керівників. Безкоштовно. Звісно, щоб не бути у боргу, її доньці переадресували мою нагороду.

Читайте також: Всьoго oдин pядок з Бiблії, якuй мoже вирiшити уci прoблеми у пoдружжі

Я йшла додому і від сліз світу не бачила. Мама, як могла, заспокоювала мене. Але вночі я прокинулася від її невтішного ридання. Вранці я не могла встати з ліжка – піднялася температура, боліло усе тiло. У мами від усього цього підвищився тиск. Коли через кілька днів я повернулася до школи, наш класний керівник Михайло Михайлович Рибачок співчутливо глянув мені у вічі і погладив по голові. «Прости, Марічко, що не зміг захистити тебе. Але ти не плач. Повір, Москва – ще не весь світ. Твій світ – попереду», – мовив лагідно. Це був воістину справжній Учитель – інтелігентний, з почуттям гумору, відвертий, справедливий.

Не було «любимчиків» і у вчителів: Марії Леонівни Твердун, Катерини Миколаївни Грам’як, Зої Михайлівни Андріїшин, Степана Ілліча Твердуна. З любов’ю і повагою вони ставилися до нас, бездоганно знали не лише предмет, який викладали, а й азбуку душі кожного учня. Власним прикладом навчали нас людяності, порядності, доброти. І тому через стільки літ згадуємо їх добрим і теплим словом.

А з тим керівником школи, який колись наніс кpиваву рaну моєму юному серцю, я зустрілася у потязі років десять тому. Ми сиділи одне навпроти одного. І хоча час змінив нас обох, збагнула – він упізнав мене. Це прочитала в його винуватому погляді, у тому, як тремтячими пальцями постукував по вікні потяга. У мене чомусь не було бажання навіть привітатися з ним.

«Христос воскрес!» – дзвінко лунатиме над землею аж до Вознесіння. Трепетно і світло на душі від того, що тепер ми не боїмося цього благовісного звертання, без боязні йдемо до святого храму разом з дітьми та онуками. У збережених в бабусиних скринях вишиванках, з радістю у серці, на освяченій Великоднем землі відроджуємо гаївки. Бо Христос воскрес тільки заради нас! Нашого спасіння, віри, прощення та любові.

Воістину воскрес!

Марія Маліцька м. Теребовля

За матеріалами видання Наш ДЕНЬ

You cannot copy content of this page