fbpx

Русальний тиждень після Трійці: що не можна робити в цей час

Тиждень після Трійці наші предки називали Русальним або Всесвятським. Вважалося, що саме в цей час русалки і душі утoплених виходять на берег в людській подобі і заманюють молодих хлопців у свої тенета.

У ці дні категорично заборонялося купатися у водоймах і прати на берегах річок білизну, так само не до добра було займатися шиттям і ткацтвом.

У Всесвятський тиждень люди намагалися не ходити до лісу поодинці і навіть не працювали на полях далеко від будинку. Наші предки вірили, що русалка могла пустувати і відвести з собою домашню худобу, тому корів не випасали на вигонах, а залишали на цей тиждень в хліві.

Щоб задобрити русалок, приманити і розглянути їх ближче, на березі водойм залишали частування, хліб і сіль, розвішували в лісі і біля річок сорочки.

Уберегти від небажаних гостей в подвір’ї і будинку могли розвішані пучки полину – вважалося, що саме ця трава має особливу силу проти русалок.

Також кожен молодий хлопець знав, що якщо по дорозі в село йому зустрінеться русалка і задасть питання: «Полин чи петрушка?», Потрібно відповідати «полин» і марево тут же розсіється. А якщо відповісти «петрушка», русалка скаже «ти – моя душка» і залоскоче до смeрті або потягне до себе на дно виру.

При цьому ображати русалок не можна було в жодному разі, інакше вони могли розсердитися і наслати на кривдника нещaстя – у нього міг загuнути весь урожай або народитися потвoрні діти. Тому проводжали русалок із села весь тиждень з почестями – влаштовували хороводи і обряди.

Вівторок називався «задушні пoминки»: в цей день поминали дyші «нечистих покiйників» – самoгубців і потoпельників.

Середа називалася «буремна». В цей день заборонялося білити полотна, так як порушення цього правила могло накликати бурю.

А в неділю (кропив’яне або Русаль заговини) влаштовували проводи і прощалися з русалками на весь рік.

У Русальний тиждень зазвичай відбувалися обряди, пов’язані з прощанням з весною і родючістю: «Винесення Троїцької берізки», «Проводи русалки», «Водіння коня», «Проводи весни».

Існували такі приказки пов’язані з цими днями:
• Поки жито цвіте, русалки в житі ходять.
• Наречениться наречена, а чи буде толк – Святі скажуть.
• Свята неділя – червона, Всіхсвятська – строката.

Читайте також: 9 випадкових знахідок, які принесуть вам удачу: що неодмінно потрібно забрати додому

Джерело.

You cannot copy content of this page