fbpx

Що можна та чого кaтeгoрично не можна робити у Страсний або Чистий четвер

Чистий четвер — це день весняного очищення душі та тіла. Що саме потрібно знати про Чистий четвер?

Чистий четвер випадає на останній тиждень Великого Посту і знаменує собою початок підготовки до світлого свята Пасхи Христової. Історія Страсного четверга сягає своїм корінням в раннє християнство і пов’язана з Таємною Вечерею, одним з найбільш значущих євангельських подій, що передували рoзn’яттю Христа. Пише Depo.Закарпаття.

У четвер, зібравши своїх учнів, Ісус омив їм ноги, щоб показати, яким безмежним має бути смиренність справжнього християнина. Тому суть Чистого четверга — показати, наскільки ви готові бути терпимим, щирим, співчувати по відношенню до всіх людей, вас оточує.

Чистий четвер для будь-якого християнина — це символ повного духовного і фізичного очищення. Правила наказують в цей день обов’язково відвідати храм, щоб причаститися і сповідатися у своїх гріхах. На світанку Чистого четверга потрібно скупатися у проточній воді (озері або річці) або сходити в лазню. Вважається, що вода в цей день володієте потужними магічними властивостями, допомагає зміцнити дух і очистити душу, а гаряча пара сприяє оздоровленню тiла.

Читайте також: Чистий четвер: як правильно митися та яку молитву слід прочитати під час купання

Ще вдосвіта, до схід сонця селяни чистили в стайнях, коморах, на подвір’ї, в хатах — все повинно бути чистим і виглядати по-святковому. В саду і на городі господар згрібав на купу торішнє листя, бадилля бур’янів та сухе ріщя і підпалював — “щоб очистити землю від морозу, зими, смeрти і всякої нечисти”.

Традиції Чистого четверга

Дуже важливо пам’ятати, що Чистий четвер — це початок найсуворішої частини посту, яка триває аж до настання Великодня.

Піст передбачає значні обмеження в їжі, повне утримання від кypіння і прийому aлкoголю.

Після генерального прибирання в Чистий четвер вдома і на присадибній ділянці не можна прибирати до самої Пасхи, інакше можна “насипати сміття в очі Христу, що лежить у тpyні”.

Брудну воду після генерального прибирання дому, в якій накопичується змита з житла негативна енергетика, не можна виливати в межах дому. Краще вилити її в місцях, де нічого не росте, наприклад, в каміння або на дорогу.

З Чистого четверга до Страсної п’ятниці ні в якому разі не можна залишати не вимитий посуд і замочену, але не випрану білизну.

Звичайно ж, Страсний четвер — день капітального прибирання будинку і прання.

Ні в п’ятницю, ні в суботу ніякими господарськими справами вже займатися не можна, інакше “пил і бруд можуть потрапити в очі Ісусу”. Крім прибирання, треба подбати і про великодній стiл: випекти паски, зробити сирну паску, пофарбувати яйця. В давнину Чистий четвер був справжнім днем ​​пивоваріння — пиво варили на цілий тиждень вперед!

Прикмети на Чистий четвер

Головна прикмета дня пов’язана з випічкою паски. Якщо паска вийшла пухкою, важкою і не пропеченою, вас чекає важкий рік, повний турбот. Якщо ж паска піднялася, зарум’янилася, вийшла легкою, тоді ніяких лих у вашому житті не передбачається. Поганою прикметою також вважається віддати або винести на вулицю в Чистий четвер що-небудь зі своїх речей або домашнього начиння.

У Карпатах Чистий четвер називали ще “живим”, а тому гуцули з цієї нагоди розпалювали вогонь і тримали його доти, доки не виганяли тварин на пасовиська. Ним окурювали домашню скотину від злих духів. Ввечері після відправи у церкві люди запалювали свічки і намагалися принести “живий” вогонь до хати.

You cannot copy content of this page