Щоб за місяць орхідея заквітла, зробіть ось що вже сьогодні

Вкриті бутонами орхідеї не рідкість для квіткового магазину. Але домогтися повторного цвітіння (нехай і не настільки рясного) у домашніх умовах буває нелегко. Який же потрібен догляд епіфітам, щоб вони регулярно формували бутони?

Тенденція дарувати орхідеї у горщику замість традиційного букета поступово слабшає. Але і без цього практично в кожному будинку є щонайменше одна тропічна рослина (наприклад, фаленопсис, ванда, дендробіум, цимбідіум тощо). Джерело

Комусь вдалося знайти спільну мову з примхливими епіфітами і домогтися мало не безперервного квітнення. Хтось радий і 3-4 квіткам на самотній стрілці. А комусь і зовсім доводиться з року в рік спостерігати лише жилаве листя та повітряне коріння.

Чому не квітне орхідея: пошук причини

Існує досить багато потенційних причин, чому не квітне орхідея. Своєчасно виявивши і усунувши проблему, ви допоможете своїй улюблениці знову випустити стрілку і сформувати бутони.

Занадто молода рослина

Перше квітнення у орхідей відбувається у віці від 1,5 до 3 років. Тому, якщо ви вирощуєте тропічну красуню із дитинки, запасіться терпінням. Хоча буває і так, що епіфіт ще занадто молодий, але вже випустив стрілку. Іноді квітконіс може зрости навіть із невідокремленої дитинки. У цьому випадку обов’язково зламайте стрілку, оскільки передчасне квітнення виснажить або навіть знищить рослину.

Урaження шкідниками

Орхідеї урaжаються борошнистим червецем, який виcмоктує соки з молодих бутонів, що призводить до їх в’янення. Також перешкоджати нормальному розвитку рослини можуть: щuтівка, білoкpилка, клiщі, тpипси, немaтоди та інші шкідники.

Надлишок добрив

Підгодовувати епіфіти потрібно у період активного вегетативного зростання спеціально призначеними для них засобами. Універсальні добрива для декоративно квітнучих орхідей не підходять.

Причина, чому не квітне орхідея, а листя зростає і з’являється нове повітряне коріння, може бути у надлишку добрив із високим вмістом азоту. Простимулювати формування бутонів у епіфітів допоможуть фосфорні добавки.

Занадто сухе або холодне повітря

Орхідеям потрібне тепле і вологе повітря (в ідеалі близько 25°C за вологості 60-80%). Ставити горщик на протягах категорично не можна. Вирішити проблему сухого повітря у сезон опалення допоможе регулярне обприскування або використання зволожувача.

Відносну прохолоду (17-22°C) епіфіти переносять легше, ніж посуху і спеку. Наприклад, фаленопсис непогано «тримає» квіти за низьких температур, у той час як у сухому і спекотному приміщенні нерідко скидає бутони і квітки, що розпустилися.

Надмірний полив

Поливайте епіфіти рідко, але рясно. Між поливами субстрат і коріння мають підсихати. Використовуйте м’яку, ледь теплу воду. Раз на тиждень можна на 20-30 хвилин опускати горщик у миску із водою, щоб субстрат добре наситився вологою. При цьому коріння не повинне довго контактувати з водою, щоб не загнити, тому не забувайте зливати з піддона зайву вологу.

Неправильне освітлення

Щоб зростати і розвиватися, орхідеям не потрібно багато світла. Але ось розбудити сплячу бруньку без гарного освітлення складно. При цьому важливо влітку уникати прямих сонячних променів. Світловий день для епіфітів має тривати не менше 10 годин. Тому, якщо стрілка з’явилася взимку, використовуйте потужну фітолампу. Розташовуйте джерело світла безпосередньо над рослиною. При цьому стежте, щоб листя не нагрівалося.

У квітучої орхідеї, зокрема у фаленопсиса, різко падає потреба у додатковому освітленні. Рослиною, яка розкрила всі бутони, можна сміливо прикрашати найтемніші кути у квартирі.

Що зробити, щоб орхідеї квітли

Якщо ви практично перетворили квартиру на тропічний рай, а епіфіти як і раніше зростають, дають нове листя і коріння, але не стрілки, час замислитися про більш радикальні способи, як змусити орхідею квітнути у домашніх умовах. Часто можна почути, що не потрібно здувати порошинки з примхливої рослини. Набагато ефективніше створити для неї справжній стрес. І ось як це можна зробити.

Різко скоротити полив

Цей спосіб підійде для фаленопсиса, ванди та інших моноподіальних (з одною верхівковою точкою зростання) орхідей, які не відчувають гострої потреби у періоді спокою. Тимчасова посуха допоможе розбудити сплячі бруньки навіть за умови недостатнього освітлення.

Для цього слід збільшити інтервали між поливами мінімум у 2 рази, щоб субстрат і коріння повністю висохли. Від обприскування, внесення добрив та біостимуляторів також відмовтеся на деякий час. Подібний режим витримуйте 1-2 місяці, а потім повертайтеся до колишньої схеми поливу.

Створити коливання температури

Орхідею можна залишити у прохолодному місці на кілька тижнів або протягом цього ж періоду щодня виносити її на ніч на балкон. Різниця між денними і нічними температурами повинна становити близько 6°C. При цьому стовпчик термометра не має опускатися нижче за 16°C.

Якщо не хочете витрачати багато часу на примхливу орхідею, вираховуючи дні між поливами і регулярно контролюючи показники термометра, просто поставте горщик у прохолодне темне місце, наприклад, у підвал або комору. Але не забудьте за кілька тижнів повернути квітку із заслання.

Простимулювати добривами

Стимулятором викидання бутонів є калієві і фосфорні добавки. Прискорити квітнення за наявності нового або старого квітконосу можна за допомогою цитокінінової пасти. Для цього знайдіть бруньку, оголіть її, зробивши обережний надріз і знявши верхню лусочку. На ділянку, що відкрилася, слід рівномірним шаром нанести трохи пасти.

Помити під «гарячим душем»

На форумах можна зустріти ще одну пораду на тему, що робити, щоб квітли орхідеї, — «гарячий душ». Спочатку рослину рекомендують полити звичайним чином, а за 30 хвилин — переставити горщик під струмінь гарячої води і облити весь епіфіт. Приймати душ орхідея має не довше, ніж 1 хвилину, щоб не обпалити коріння і листя. Після процедури припиніть полив і обприскування на 2 тижні. Іноді все це дає результат. Однак рuзик знuщити рослину також великий.

Якщо ви все-таки вирішили ризикнути і облити орхідеї окропом, майте на увазі, що «окріп» повинен бути не гарячішим за 35-37°C. Крім того, є види орхідей, яким така процедура категорично протипоказана, наприклад, камбрія, черевички, мільтонія і т. д.

«Можна» і «не можна» під час цвітіння

Якщо у вас вийшло зробити так, щоб орхідеї заквітли або хоча б випустили стрілки, не думайте, що тепер можна просто милуватися тропічною квіткою і нічого не робити. Обов’язково дотримуйтесь наших порад, щоб квітнення тривало якомога довше:

  • вчасно видаляйте зів’ялі квітки;
  • підв’язуйте стрілки, щоб вони не зламалися;
  • забезпечте довгий світловий день.

Також варто знати, чого не можна робити з орхідеєю у період бутонізації і квітнення.

Не можна переносити горщик з місця на місце

У природі квіти завжди зростають на одному і тому ж місці, тому будь-яке переміщення для них — стрес. Якщо необхідно тимчасово переставити горщик, спробуйте повернути його на місце так, щоб він опинився у колишньому положенні.

Не можна обприскувати квітки

Краплі води, що надовго залишилися на квітках, можуть спровокувати появу плям, а також скидання бутонів. Крім того, з листя краплі можуть стікати у пазухи або серцевину розетки, викликаючи загнивання. Використовуйте тільки пульверизатор, який може утворювати так званий водняний пил, і обприскуйте рослину здалеку.

Не можна різко змінювати умови утримання

При транспортуванні з магазину, особливо у зимовий час, орхідея відчуває сильний стрес. Це може призвести до того, що вона скине бутони або квітки, що вже сформувалися.

Не можна ставити горщик поруч із фруктовим кошиком або букетом, що в’яне

Стиглі фрукти виділяють етилен, який сприяє швидкому дозріванню бутонів і старішанню квіток. Тому таке сусідство може призвести до стрімкого старішання орхідеї або скидання квіток і бутонів. Аналогічний результат дає залишена поруч ваза із букетом, що в’яне.

Не можна вносити добрива

Після появи квітконосу добрива зазвичай вже не вносять. Якщо ж і роблять це, то згідно з інструкцією, але не частіше 2-х разів на тиждень. Однак після першого розкриття квітки (а краще до цього моменту), підгодівлю слід припинити повністю. У іншому випадку це може перервати квітнення і змусити рослину скинути бутони.

Догляд за орхідеєю після цвітіння

Коли орхідея припинила квітнути, не поспішайте зрізати квітконіс. По-перше, з часом на ньому можуть прокинутися сплячі бруньки. По-друге, на квітконосах є зростаючий кінчик. Якщо він залишається зеленим, є всі шанси, що він продовжить зростати і на ньому з’являться нові бутони. Відбутися це може у процесі квітнення або за 1-3 місяці після опадання квіток. Ймовірність того, що кінчик квітконосу так і не почне зростати, також є.

Якщо ж кінчик почорнів, пожовк, квітконіс можна видаляти повністю або тільки ту його частину, де були квітки (у місці, яке трохи вище останньої сплячої бруньки). Багато квітникарів залишають усі квітконоси, оскільки так простіше домогтися повторного квітнення, адже кожна брунька може утворити бічний квітконіс або ж дитинку. Але майте на увазі, що, полишаючи старий квітконіс, ви гальмуєте розвиток нових.

Читайте також: Видалити іржу, позбутись бруду і старих плям допоможе звичайна картопля. Тепер тільки так і роблю

Якщо квітконіс із обрізаним кінчиком почав засихати або жовтіти, його обов’язково видаляють. Залишити слід лише невеликий «пеньок» хоча б із однією брунькою.

Часто зустрічається питання, чи можна пересаджувати квітнучу орхідею. Краще цього не робити, оскільки у цей час орхідея знову ж буде відчувати стрес. Пересадку варто відкласти до того моменту, коли рослина повністю завершить період квітнення. Посадивши епіфіт у новий горщик, на деякий час залиште його без поливу. Це дозволить рослині швидше акліматизуватися і попередить загнивання пошкодженого під час пересадки коріння.

Може здатися, що часто квітнучі орхідеї — це недосяжна мета. Але це не так. Коли ви зрозумієте, що саме подобається епіфітам, коли навчитеся розпізнавати їх бажання і реагувати на їхні потреби, вони обов’язково віддячать вам численними бутонами.