Сватання і заручини – що неодмінно треба знати

Всі наречені мріють про те, щоб їх весілля пройшло красиво, стильно і зі смаком. А досягти цього найкращим чином допомагають професіонали і творці майстерних свят. На піку моди одруження, організовані з урахуванням способу життя молодят, їх індивідуальності, звичок і фантазій. На щастя, в наші дні немає меж можливостям і польоту думки, головне – це ідея. Але в гонитві за оригінальністю і неповторним шиком, ми часто забуваємо про споконвічні традиції.

Отже, якщо ви бажаєте відсвяткувати весілля за давніми обрядами і ритуалам, попереду вас чекає сватання і заручини. Перше, як відомо, пропозиція дівчині заміжжя, а її батькам – віддати дочку за закоханого нареченого. Причому, якщо у потенційного чоловіка не вистачає духу в поодинці просити руки обраниці у майбутньої рідні, за звичаєм наречену сватають його батьки або хресні.

У стародавні часи в хату до дівчини з боку нареченого разом з родичами приходила сваха. Велася розмова здалеку, а сім’я нареченої, як правило, з відповіддю не поспішала, чекаючи повторного візиту сватів. Батькам нареченої підносили хліб, і в разі згоди коровай розрізали, а при відмові повертали сватам, ті ж у свою чергу закривали двері спиною. За повір’ям, такий жест міг перешкодити дівчині в пошуках чоловіка.

Успішне сватання, як і заручини, складалося з обрядів і застережень, пов’язаних з вірою в прикмети. На Русі прийнято було вважати, що середа та п’ятниця – не найкращі дні для весільних справ, оскільки несприятливі для шлюбу. Стежили також і за тим, щоб ритуал сватання та саме весілля не припали на тринадцяте число. А ось непарні числа – третє, п’яте, сьоме і дев’яте, відігравали важливу роль, їх вважали щасливими.

Щоб уникнути пристріту сватати приходили після заходу, намагаючись по дорозі ні з ким не зустрічатися і не спілкуватися. А після візиту сватів жінки з родини нареченої пов’язували кочерги і рогачі, щоб все пройшло вдало. Сучасні сватання та заручини проходять набагато динамічніше – в призначений день наречений йде в гості до батьків своєї обраниці.

За такого важливого випадку, він неодмінно вбирається в костюм і підносить два букета квітів – майбутньої тещі і, звичайно, нареченій. Згідно зі звичаєм пропозицію руки і серця прийнято робити, звертаючись до сім’ї нареченої. Саме батькам наречений зізнається в почуттях до їхньої дочки, і якщо сватання відбулося, призначається дата заручин.

Це сьогодні гарний ритуал, коли закохана пара оголошує себе нареченим і нареченою, – всього лише застаріла формальність. А в минулому він був куди більш значущим, ніж саме весілля. Заручини – це підтвердження взаємної згоди і бажання двох сердець зв’язати себе шлюбними узами. За старих часів її називали змовою і вважали найважливішим передвесільним обрядом. Представники сімей сідали навпроти один одного і, помовчавши кілька хвилин, становили домовленість, вказавши в записці дату одруження.

Якщо наречена була дворянського роду, заручини супроводжувалася балом і частуваннями. Батько нареченої представляв молодят запрошеним, оголошуючи про їх рішенні зіграти весілля, а після гості по черзі вітали закоханих. Наречений підносив обраниці обручку з коштовним каменем, а в фіналі вітальної церемонії звучав вальс, і до танцюючою пари героїв торжества приєднувалися інші.

Читайте також: Що слід зробити з букетом нареченої, якщо ви його спіймали, і чому його не можна забирати додому

У селах батьки благословляли молодих іконою, потім слідував традиційний обмін хлібом і сіллю. Далі батьки молодих відважували сім поклонів, били по руках і обіцяли провести ритуал в злагоді. Після батьківського благословення майбутня дружина виходила на ґанок і, сім разів поклонившись по сторонам, привселюдно оголошувала, що вона засватана.

З давніх часів обряд заручин практично не змінився, а ось сватанню приділяють трохи уваги. Плануючи весілля, не варто думати, що розкіш і стиль – одне і те ж. Скромне весілля може вийти набагато витонченіше і екстравагантніше, ніж помпезне, якщо воно організоване зі смаком. Адже стиль – це дивовижна, практично невловима риса, секрет якої криється в атмосфері, настрої і акцентах. А якщо ви вирішили відсвяткувати весілля в народному стилі згідно з усіма обрядами і традиціями, нехай воно пройде бездоганно і залишить лише приємні спогади!

За матеріалами сайту koketka