fbpx

Вам важко зосередитись – випийте склянку води

Важко було зосередитися під час ділової зустрічі? Кросворд здався занадто складним? Ви можете бути помірно зневоднені.

Виявляється, навіть легке зневоднення пов’язано з цілим рядом тонких ефектів від зміни настрою до плутаного мислення.

«Люди з невеликим зневодненням не справляються з завданнями, які вимагають складних міркувань або концентрації уваги», – каже Мінді Міллард-Стаффорд, директор Лабораторії фізіології вправ Інституту Джорджії технології.

У цьому місяці вона опублікувала аналіз доказів на основі 33-х досліджень.

Скільки часу буде потрібно для помірного зневоднення в літню спеку?

Мало, свідчать дослідження. Особливо коли ви прогулюєтеся на відкритому повітрі.

«Якщо ходити з помірною інтенсивністю протягом однієї години, можна отримати зневоднення від 1,5 до 2 відсотків», – говорить Дуг Каса, професор кінезіології в Університеті Коннектикуту і генеральний директор Інституту Корей Стрінгер.

Для людини середнього зросту 2% дегідратація прирівнюється до потовиділенню в розмірі близько літра води.

«Більшість людей не розуміють, наскільки сильно вони пітніють в спеку, – каже Каса. Якщо людина спітніє під час прогулянки, то вона може досягти цього рівня зневоднення приблизно через 30 хвилин. Почуття спраги ще може не виявиться, і більшість з нас не розуміють, що зневоднені на 1,5 %.

Але вже є тонкий, можливо навіть непомітний, ефект для нашого організму і розумових здібностей.

Візьмемо, приміром, результати недавнього дослідження молодих, здорових і активних жінок, яких піддали чисельним тестування. Вони погодилися обмежити споживання рідини до 170 мл протягом дня.

«Ми просто сказали їм не пити протягом дня, і через це їх організми вже були зневоднені на 1%», – говорить Ніна Стаченфельд з Єльської школи медицини і лабораторії Джона Б. Пірса, яка і займається дослідженням.

Над жінками провели невеликий дослід. Вони мали зіграти в незвичайну карткову гру, правила якої змінюються під час самої гри.

«Жінки з зневодненням помилялися на 12 % частіше», говорить Стаченфельд.

Тести повторили після того, як жінки випили достатньо води – результати покращилися.

«Розумові процеси поліпшилися, коли жінки випили води, або, іншими словами, прийшли в норму», – каже дослідниця.

Зневоднення не впливає на працездатність жінок – їх реакція залишається колишньою. Винятком є складні завдання.

Хоча дослідження було невеликим і фінансувалося компанією PepsiCo, що займається продажем води в пляшках, Стаченфельд розробила методи дослідження і завершила аналіз самостійно. Інші вчені підтверджують, що висновки дослідження сходяться з іншими незалежними дослідженнями.

До всього, значення дослідження може виявитися важливим для різних частин населення. Для студента 12% ймовірність здійснення помилки може зіграти ключову роль. Якщо ви за професією пілот, солдат, хірург або вчений, вам необхідно бути максимально точним і акуратним.

Звідси виникає питання: скільки води потрібно пити, щоб уникнути мінімального зневоднення?

Загальні рекомендації.

Група вчених з Національних академій наук – інженерії та медицини, прийшли до висновку, що жінки повинні споживати в середньому близько 2,6 літрів звичайної води в добу. Для чоловіків денна доза споживання води становить 3,5 літрів.

Зверніть увагу, що ці цифри включають воду з усіх джерел, включаючи продукти харчування та інші напої, такі як кава і чай. Як правило, люди щодня отримують близько 20 % необхідної їм дози води з фруктів, овочів та іншої їжі.

Денна норма води варіюється також залежно від ваги і м’язової маси людини. До всього, на норму впливає фізична активність людини і температура повітря.

Як визначити, що ви зневоднені?

Один простий тест: колір вашої сечі. Загальне правило – чим темніше колір, тим більш ймовірно, що ви зневоднені. Мета отримати відтінки, які були описані як «блідий лимонад» або «солома».

Літнім треба бути уважніше.

Коли ми старіємо, ми не так добре відчуваємо спрагу. І є докази того, що літні люди схильні до втрати розумової гостроти, як і всі інші, коли помірно зневоднюються.

Не чекайте, поки захочете пити. Гарне емпіричне правило – пити достатньо рідини протягом дня. Не потрібно випивати багато за один раз – є ризик набряків.

Можуть кава, чай та інші напої з кофеїном надавати дегідратуючу дію?

Самі останні дані свідчать про те, що кава теж забезпечує гідратацію організму. Люди, які регулярно п’ють каву або чай, стійкі до сечогінного ефекту кофеїну.

Тому, якщо хочете зберегти ваш розум ясним – пийте достатньо! Особливо в спеку!

Джерело.

You cannot copy content of this page