fbpx

Відсьогодні розпочався Страсний тиждень! Дізнайтеся застереження на кожен день

Страсний тиждень – час духовного перетворення і покаяння, час глибокої скорботи і великого розквіту – починається, за традицією, з Великого понеділка. В цей день згадуються старозавітні перекази про Йосипа як прообраз майбутніх страждань Господа Ісуса Христа.

У православ’ї перші три дні Страсної седмиці здійснюється літургія Передосвячених Дарів, у Великий Четвер і Велику суботу – літургія Василя Великого, у Велику п’ятницю літургія не здійснюється.

У четвер, який називається чистим, господині починають фарбувати яйця і пекти паски. Особливо важливими вважаються останні три дні перед Великоднем. У кожний з них на службах читаються уривки з Євангелія, що розповідають про страждання Христа, здійснюються особливі обряди і молитви.

Весь Страсний тиждень, коли Христос наближався до своєї смерті на хресті, віруючі дотримуються найсуворішого посту. Не можна вживати в їжу м’ясо, рибу, яйця, молочні продукти. У Страсний тиждень не можна співати, танцювати, необхідно ходити на служіння і максимально очиститися до світлого свята Великодня.

Читайте також: Страсний тиждень – це час особливої молитви, у дні найбільшої скорботи нам потрібні храм та дотримання найсуворішого посту

Зазначимо, що кожен день Страсного тижня відведений для якихось справ по господарству.

Що потрібно робити на Страсному тижні

Понеділок

У цей день починається велике прибирання. Будинок очищається від старих, громіздких речей.

Вівторок

Закуповуються продукти для Великодня.

Середа

Це день прання і всяких протирань. У середу бажано все ретельно вимити, вибити килими.

Четвер

У Великий Четвер радили підстригати в перший раз волосся однорічній дитині (до року стригти вважалося гріхом), дівчатам – кінчики волосся, щоб росли довшими і густішими. У всієї домашньої худоби теж радили вистригати жмут вовни для здоров’я і благополуччя.

Великий Четвер традиційно називають «чистим», причому не тільки тому, що в цей день кожна православна людина прагне очиститися духовно, причаститися, прийняти таїнство, встановлене Христом.

У Чистий Четвер був широко поширений народний звичай очищення водою – купання в ополонці, річці, озері або обливання в лазні до сходу сонця. З цим днем пов’язано багато традицій.

У Великий Четвер прибирали в хатах, все мили й чистили. Прийнято було збирати і спалювати гілки ялівцю для обкурювання житла і хліва. Вважається, що цілющий ялівцевий дим захищає людину і «тваринку» від нечисті і хвороб.

Починаючи з Чистого Четверга готувалися до святкового столу, фарбували і розписували яйця. За давньою традицією фарбовані яйця укладали на свіжу пророслу зелень вівса, пшениці.

З ранку в Четвер починали пекти паски, дрібні вироби з пшеничного борошна із зображенням хрестиків, баранчиків, голубків, жайворонків, а також медові пряники. Увечері готували паску.

У Чистий четвер слід перерахувати гроші три рази, щоб весь рік «водилися» гроші.

Якщо до зорі вмиватися на Великий (Чистий) Четвер, потрібно примовляти: «Змиваю те, що напустили на мене, то чим душа і тіло розуміється, все Чистим Четвергом знімається».

П’ятниця

Кулінарія у цей день йде на лад. Продовжували пекти і готуватися до святкування Великодня. «Ангели допомагають», – кажуть побожні люди.

Субота

Останнє (тихе) прибирання. Ще можна фарбувати яйця. У цей день готують спільні святкові страви.

Джерело.

You cannot copy content of this page