fbpx

З 2019 року приватну школу для вашої дитини оплатить держава: як працюватиме система

З наступного року за приватну школу для дитини заплатить держава. Про це йдеться в новому законі «Про освіту», який прийняли в минулому році, але вступить в силу він з 2019. Як працюватиме схема оплати? І чому це повинно поліпшити якість викладання в державних школах?

Згідно з Конституцією України кожна дитина має право на безкоштовну освіту і держава має його гарантувати. За фактом діти, які відвідують приватні школи, позбавляються цього права. Прибрати несправедливість може нова реформа освіти, зокрема закон, який вступить в силу в 2019 році.

Як буде відбуватися фінансування?

Гроші в комунальні та державні школи надходять з місцевого і держбюджету. В цей час приватні – повністю фінансуються за рахунок батьків. Держава ж дає місцевим органам влади гроші на навчання кожної дитини. Дані Міністерства фінансів говорять, що за рахунок «приватників» місцеві органи влади в 2017-м заощадили 254 млн грн. Зараз же хочуть зробити так, щоб гроші «йшли» за учнем. Тобто виділяють їх на освіту дитини, а батьки самі вирішують в яку школу його віддавати.

Ось тільки фінансування буде проходити не в повній мірі, а по “фінансовому нормативі бюджетної забезпеченості одного учня”. У минулому році сума була 9981,6 грн. на одного школяра в рік. Стільки грошей можуть не покрити і одного місяця навчання в приватній київській школі, в регіонах вона покриє від сили два місяці. Різницю доплачуватимуть батьки. Але давати гроші на навчання будуть тільки тим школам, у яких є ліцензія від Міносвіти. Таких шкіл в Україні – 199.

А як у них?

Схожа система більше 40 років працює в школах Великобританії, Чилі, США, Колумбії та інших країнах. Дитина отримує ваучер, тобто чек, який може використовувати на навчання. І сама вибирає, де йому отримувати знання. Більш того, за ці гроші вона може найняти вчителя для домашнього навчання.

Читайте також: Cім’ї не було, працювала вчителем: як насправді жила зірка ”Дизель Шоу” Марина Поплавська

Наприклад, сусідня з нами Польща оплачує 30% вартості навчання дитини у приватній школі. У Норвегії, Данії, Фінляндії, Бельгії покривають до 80%. У Німеччині, Грузії, Швеції – ці суми однакові як для навчання в державній школі, так і в приватній.

Ваучерна система в Україні змогла б підвищити конкуренцію в державних і недержавних школах. Адже тоді адміністрація повинна була б боротися за бюджетні гроші і вимагати вищої якості викладання від вчителів. Поки ж до наступного року для повноцінної роботи нової норми закону в Україні, потрібно змінювати Бюджетний кодекс.

Джерело.

You cannot copy content of this page