10 речей, які не можна змушувати робити дитину

Кожен з батьків, незалежно від того, чи виховує він дитину лише кілька років чи все життя, робить для себе багато висновків і встановлює певні правила виховання.

Багато хто вважає важливим і навіть обов’язковим у вихованні суровість з боку батьків і послух з боку дитини «Роби, що тобі говорять! Я краще знаю!».

Але примушувати дитину робити деякі речі просто не можна, якщо ви не хочете мати негативний вплив на його психіку або здоров’я.

Навіть якщо вам здається, що ви дієте на благо самої дитини, не змушуйте його робити такі речі:

Брехати
У тому числі і по дрібницях, типу «Скажи, що мене немає!» І не тільки тому, що брехати взагалі негарно. Якщо ваша дитина буде ставитися до брехні як до чогось буденного і буде брехати іншим людям, то рано чи пізно він буде брехати і вам теж. А ви цього навіть не зможете зрозуміти, тому що акторська гра з досвідом відточується до досконалості.

Їсти, коли дитина не голодна
Так, існують норми, за якими педіатри рекомендують годувати дитину певного віку. Але ці норми зовсім не такі великі, як здається більшості дбайливих матусь. І чи треба говорити, що всі діти відрізняються один від одного. І навіть одна і та ж дитина в різному віці їсть по-різному, то більше, то менше.

Наші організми спроектовані так, що вони попереджають нас про те, коли нам потрібно їсти і коли пити. Навчити дитину правильно розпізнавати ці сигнали – ось завдання батьків, а не впихати в нього кашу або суп за всяку ціну.

Бути тим, ким дитина не є
Якщо ваша дитина, скажімо, сором’язлива, то змиріться з цим і прийміть його таким. Не змушуйте його бути, або здаватися, товариським, якщо за своєю природою йому це неприємно, або якщо сама дитина не стpаждaє від своєї сором’язливості.

Те ж саме стосується і надто активних, рухливих, галасливих дітей. Так, з ними важко, але дозвольте їм бути такими, як і їх природа. І дайте своєму малюкові зрозуміти, що ви любите його таким, яким він є, а не за своє уявлення про те, яким він повинен бути.

Вибачатися невідомо за що
Я весь час чую, як на ігровому майданчику крuчuть якась матуся: «Негайно вибачся!». І малюк слухняно кориться, не маючи ні найменшого уявлення, за що він вибачається і кому це потрібно. Вибачення стає лише обов’язковим, але малозрозумілим ритуалом, що не несе в собі ні доброти, ні такту, ні жaлю. Тому перед тим, як вимагати вибачень, потрудіться хоча б коротко пояснити малюкові, за що ж саме йому потрібно вибачатися.

Вітатися з незнайомими людьми
Брати від них солодощі, іграшки або гроші. Не знаю, може, це виключно моя параноя, але мені не подобається, коли дітей починають втягувати в задушевну бесіду абсолютно незнайомі люди або пригощають їх цукерками. Тому правило Червоної Шапочки: «Не розмовляй з незнайомцями!» Я прищеплюю дитині з раннього дитинства.

Дружити з тим, хто їм не подобається
Навіть якщо ви кращі подруги з мамою іншої дитини, це не означає, що ваше власне чадо теж має дружити з цією сім’єю. І терпіти, коли його дражнять, ламають його іграшки або тягнуть за волосся тільки тому, що ви не хочете свaритися з мамою кривдника. Дружите самі, ходите разом по магазинах і в кіно, пийте разом чай, а дитині надайте дружити з тим, з ким хоче він.

Різко міняти свої звички
Неважливо, чи йде мова про те, щоб відмовитися від пляшечки, спати в окремому ліжку або перестати смоктати соску. Для того, щоб змінитися, малюк повинен «дозріти». Переходи від старого до нового повинні бути плавними і поступовими.

Садити дитину на сувору дієту, змушувати поститися або карати їжею
Так, існують діти із зайвою вагою, але навряд чи з-за цього потрібно завжди відмовляти їм в цукерках. Не можна робити культу з їжі. Заборонений плід, як відомо, солодкий.

Якщо ви хочете контролювати або обмежити якісь продукти, шкідливі для дитини, то не тримайте їх удома, не піддавайте його зайвий раз спокусам, поясніть дитині принципи, за якими йому потрібно харчуватися, але не забороняйте категорично ці продукти, якщо, звичайно, мова не йдеться про важких випадках алергії.

Ночувати там, де йому некомфортно
Коли я була маленькою, я терпіти не могла залишатися ночувати у бабусі, незважаючи на всю мою любов до неї. Вже через півгодини мені відчайдушно хотілося додому, ліжко здавалася незручною, обстановка незвичною, мені навіть було огuдно користуватися чужою ванною. Я відчувала себе нікому не потрібною і всіма покинутою.

Якщо ваша дитина відчуває подібні почуття, то не треба його змушувати ночувати в незнайомому місці. Звичайно, іноді батькам просто необхідно мати в своєму розпорядженні вільний вечір, але замість того, щоб відсилати кудись дитину, краще попросити бабусю або іншу дорослу людинупереночувати у вас вдома.

Робити те, що у них виходить погано
Я не закликаю вас виховувати людей, що опускають руки при найменшій невдачі, але якщо ваша дитина після багатомісячних тренувань все ще не може стійко стояти на ковзанах, та ще й ненавидить цей процес, то, може, варто замінити фігурне катання на музичну школу, як би вам не хотілося бути мамою фігуриста-чемпіона світу.

Читайте також: Ця дівчинка народилася зовсім здоровою, але одна деталь у її зовнішності не давала спокою лікарям та оточуючим

Нескінченні провали виховають у дитини комплекс невдахи. І навпаки, найменші удачі надихнуть його на подальші подвиги і наполегливу працю. Краще бути хорошим гандболістом, ніж поганим футболістом, навіть якщо другий вид спорту набагато престижніше, ніж перший. Дозвольте дитині самій зробити вибір.

У будь-якому випадку, пам’ятайте, що ваша дитина – це не тільки ваша дитина, а й самостійна маленька особистість. Чим раніше дитина навчиться самостійно приймати рішення, тим раніше вона навчиться нести відповідальність за свої вчинки.

Джерело.