fbpx
Життя

“Ну, Лізо, згрішили ми, не дай бог моя баба дізнається”: У селі ні її, ні її донечку не любили, не одна жінка думала, чи не з її чоловіком злeгaлaся

У селі нікого, всі на роботі: в полях, на фермах. І Тамарі трохи нудно. Вона вже давно зварила суп з сушеної риби. Час від часу приїжджають рибалки і тут же, на березі, продають окунів.

Тамара навчилася їх солити, в’ялити і варити з них смачний суп. Насмажила вона і картоплі. І ось тепер сидить на ганку і знову дивиться в далечінь дороги. Коли ж прийде автобус?

Далеко-далеко з’являється на дорозі машина. Вантажна, з сіном. І до Тамари доноситься її гуркіт. Дядько проїхав. Її рідний дядько. Який не любить її. За що? Цього Тамара поки не знає.

І маму, свою рідну сестру, він не любить. Чому — Тамара поки не замислюється. Але буде такий день, коли вона спитає мати, і тій доведеться відповісти, чому їх не любить її рідний брат.

Та й не тільки він, — все село не любить, особливо жінки. Навіть бабусі — і ті похмуро дивляться на них своїми вицвілими очима, коли Тамара з матір’ю йдуть по вулиці.

Ще зовсім маленькою, — цього Тамара не пам’ятає, але було, — підбігла вона до сусідської дівчинки, і тут же з дому вийшла стара і, штовхнувши Тамару, сказала: «Йди, йди, нічого тобі тут робити!»

Тамара заплакала і побігла.

«А ти і не ходи. Грайся одна, — притискаючи до себе дочку, сказала мати. — Ось у тебе скільки іграшок, і лялька, і заєць … »

І Тамара почала грати одна. Мати весь день в сусідньому селі на пошті. І Тамара весь день одна. І звикла, і нікого вже, крім матері, їй не треба.

Якщо задуматися, адже це ж дуже сумно, коли сама по собі живе маленька людина … Але вона росте. Стане дорослою. Що вона тоді скаже людям? Чи буде доброю? Чи допоможе в біді? Або буде також байдужою і черствою, як були до неї байдужі і черстві люди в її дитинстві?

Десь далеко-далеко є у Тамари брат. І ще далі, на самому Далекому Сході, живе її сестра. Вона заміжня, у неї двоє синів. Але ніколи Тамара не бачила ні свого брата, ні сестру, ні племінників. Як не дивно, а вона вже тітка, хоча племінники на кілька років старші за неї …

Рідко, дуже рідко приходять від них матері листи. І хоч би в одному було словечко про Тамару, ніби її і немає. Чому? Про це теж поки Тамара не замислюється. Але прийде день, і вона все дізнається. І з гіркотою змужнілої людини все зрозуміє.

У 1943 році мати Тамари втратила чоловіка. Потім пішов в армію син. І не повернувся в село. Живе в Норильську.

«Дорога мамо! Я вчуся на кранівницю. Будівництво у нас велике і життя цікаве … » Це з листа доньки. І ще, з іншого:

«Дорога мамо! Не лай, що не порадилася з тобою, але так вже все склалося. Я вийшла заміж…»

Так Єлизавета Микитівна залишилася одна. І страшно їй стало, коли вона подумала про те, що чекає її попереду. А що — вона знала. Бачила одиноких, як обвуглені головешки, бабусь, покинутих своїми дітьми.

Так, діти підростали і йшли, щоб не повернутися в село. І залишалися одні старі та інвaліди, та, на кшталт неї, овдoвілі без часу баби. І уявила вона самотність, хоч і далека — незатишна старість.

Коли немає нікого поруч, коли за вікном стогне вітер і ніч довга, і тільки ходики турбують чорну тишу. І так буде довго, нескінченно довго, поки вона не пoмре. А вона здорова. Їй жити і жити. «Сорок років — бабине століття. Сорок п’ять баба ягідка знову. А їй сорок п’ять … Ягідки … Що ж, так і прожити? Гаснути рік від року?

— Іван Степанович, зайшов би. Чогось піч димить, — якось сказала вона пічнику, одноногому веселому мужику.

— Коли димить, прочистити треба, — реготнув він.

— Та вже чистила, а все одно димить. Зайшов би …

І він зайшов.

— Ну, що в тебе тут?

Обійшов навколо печі, заглянув в гирлі, підмастив тріщини.

Нагору не полізу, ні з ноги, — загортаючи в мішковину інструмент, сказав він, — а так все в порядку.

— Ну, тоді й добре. Вибач, що потурбувала.

— Невелике занепокоєння.

— А сама вже поставила на стіл пляшку самогону, наклала в миску рижиків, залила їх сметаною. — Не погuдуй, Іван Степанович …

— Хто ж такою справою гuдує, — заусміхався пічник. — Та якщо би кожен день таке, тільки пританцьовувати стану, хоч і на одній нозі.

Вона налила йому повну склянку і собі трохи в чашку.

— Будь здоровий, Іван Степанович!

— І тобі того ж!

Вuпив. Закусив рижиком і посвітлілим поглядом, немов йому скинули десяток років, подивився на Єлизавету.

— А ти нічого, в тiлі, — сказав він і знову реготнув, зблиснувши міцними нерівними зубами.

— А кому потрібне моє тiло-то? — з сумом посміхнулася Єлизавета.

— Ну, не скажи …

Вона налила ще йому і собі для хоробрості.

Пічник виnив і засумував:

— Зараза війна, твого прибрала, мене вкоротила, тебе знедолила. Дивлюсь на тебе і шкодую. Мужика б тобі підходящого. Чого, справді!

— Де його знайдеш? Не валяється …

— Так, прозоро стало в нашому селі … А раніше-то хороводи водили, на гуляння, щоб тобі ярмарок якийсь …

— Досить тобі про старе! Чого його згадувати. Ти ж веселий, — сказала Єлизавета і торкнула рукою його хвилясте, підбите сивиною волосся. — М’яке … Добрий повинен бути …

— Та й не жадібний …

Ох як важко було їй зблизитися з ним. Без любові, без почуття.

— Ну, Ліза, згрішили ми, не дай бог моя баба дізнається …

— А ти не кажи, так і не дізнається.

— Ти не скажи кому.

— Навіщо ж … Не з радості — з горя … — І вже вслід йому сказала: — Не осуджуй …

Ось так наpoдилася Тамара. Більше жодного разу не був її батько у Єлизавети. Приходив. Не пускала.

— Вітром, чи що, надуло? — неприязно оглядаючи її живіт, говорили баби. — Овва як, ні сорому ні совісті, в такі-то роки …

Брат приходив. Гuдлuво морщив сухі губи:

— Чого це ти? З ким?

— З ким треба. А тобі що?

— А то, що ганьбиш!

— Моє діло.

— І мене стосується, брат твій. Здуло як, до носа підпирає.

— І добре. Сама захотіла.

— Ну і чорт з тобою! Але щоб більше твоєї ноги в моєму домі не було!

— І на тому спасибі, — відповіла йому Єлизавета. — Тільки не подумав ти, мій братик, що я одна залишилася …

— Не ти одна така, а інші себе дотримуються. — Плюнув і пішов.

Так з братом розлучилася.

Баби воpoжили:

— Від кого ж вона наpoдила? І не виїжджала, вся на очах, а схитрувала …

І не одна жінка думала: «Чи не з моїм зчепилася?»

І неприязнь звідси до неї, а від неї — до Тамари. Син з дочкою дізналися, і все рідше листи писали, стриманіше. Засуджувати не засуджували, а холодком потягнуло. Ну, бог з ними. Де їм зрозуміти? .. Але є Тамара, шматочок сонечка, і тепло, і світло …

Читайте також: Повернулася з дітьми додому і зрозуміла, що чоловік не сам. У вітальні в безладді лежала чужа нuжня бiлизна, від якої мене мало не знyдило

Ось вона біжить, ще здалеку видно — вся світиться. Сміється у весь рот, — ще б пак, маму побачила!

— Ух, як ти довго! А я чекала, чекала. Суп-то вже охолов … Та ні, навмисне я. Закутала його, гарячий-гарячий! — Вона притискається до матері, заглядає знизу, показуючи нерівну частину білих зубів … Такий же, як у Івана Степановича.

Ой, здогадаються баби, тоді вже буде розмови! Ну і нехай, не звикати ні їм, ні їй … А що Іван Степанович, теж хороший — не підійде до дитини. Боїться. Як же, а раптом батьком визнають його.

Вони йдуть веселі, радісні, — весь світ в них самих, і нікого їм не треба. Мати дивиться на Тамару, і в її погляді немає ні тривоги, ні смутку. Принаймні, років на п’ять їй гарантовано такий безжурний стан. А там видно буде.

You cannot copy content of this page