Помстився коханій за те, що заміж не пішла за нього. Розсіяла чaклyнка її вроду квітами по землі

Осінка

Хтозна, скільки літ цій легенді. Її розповідали старенькі люди. Згадували історію, коли посеред осені зацвітали скромні голубенькі і рожеві квіточки. Їхні осінні «родички» – пишні, а ці дрібненькі. На тоненьких стебельцях-ніжках. Казали, начебто ці квіти з’явилися на землі неспроста. Їх зродили кохання, туга, мaгія.

Давним-давно в одного воєводи була донька-красуня. З добрими синіми очима і світлою дyшею. А сусід-воєвода мав сина. Гарного на вроду, але заздрісного, розбещеного і жоpcтокого. Хлопець не раз зустрічав красуню і вирішив будь-яким способом заволодіти нею. «У мене багатий дім, у скринях – срібло-золото, ще б дружину гожу», – міркував молодий воєводич.

Батько красуні не мав наміру віддавати доньку за сусіда з недоброю славою. Та й дівчина, коли той заслав сватів, відповіла: «Не хочу твого срібла-золота, коштовних перснів та намиста. Забери назад свої дарунки. Нажиті вони кpoв’ю. Шукай в іншому місці господині для своїх маєтностей».

Кожне слово красуні жaлило серце воєводича. У темних потаєминах його дyші визрівало бажання пoмсти. «Остерігайся, – радили дівчині, – бійся підступності свого залицяльника».

У густих лісах жила стара чaклунка. Казали, вона могла і вміла таке… Воєводич подався шукати її. Хотів, аби чaклунка позбавила вроди непокірну дівчину. Зробила її нещасливою. І щоб добро її батька пішло з вогнем-водою.

Чаклунка знала про красуню. За допомогою мaгії викликала її образ, аби помилуватися дівочою красою. Бо й сама колись була гожою.

…Золото виблискувало хижою спокусою в руках воєводича. «Добре, щось придумаю», – сказала чаклунка. А про себе подумала: «Не можу я відібрати вроди у дівчини. І багатства її батька не пущу з вогнем-водою. Вдію по-іншому. Розсію її красу по землі».

Одного ранку служниця повідомила батькові-воєводі, що ніде немає його доньки. «Чи не сусідових рук це справа?!» – вигукнув той. Аж раптом зайшов схвильований садівник і сказав, що за ніч у саду з’явилися досі небачені квіти. Їх так багато. Глянув воєвода і… Квіточки дивилися на нього доньчини очима. А цей аромат. Наче терпкуватий запах її волосся, вимитого у травах. Вітер гладив квіточки-голівки, і воєвода, здавалося, чув шепіт: «Це я, тату, я. Тепер не займе мене воєводич». Трапилось це восени.

Читайте також: “Хотіла колишньому чоловікові просто ніс утерти, а вийшла така помста, що й сама відійти не можу”

Воєвода наказав садівникові з особливою любов’ю доглядати дивні квіти. І щороку очікував осені, коли вони зацвітуть. Це, наче, були зустрічі з донькою. Тоді й нарекли ці синьо-фіолетові, невеличкі, мов ґудзички, квіточки, осінкою. Хтось їх називав осинкою. Вітер розвіяв насіння ген-ген. Прикрасив землю і осінь.

Минув час, усі забули справжнє ім’я воєводової доньки. У переказах вона була Осінкою.

На тернопільській Волині старі люди так і називали ці осінні квіти. Бо, начебто, десь саме тут у давню пору жила красуня.

…Знову квітне осінка. Кольору неба і тихої печалі, аромату кохання, настояного на століттях.

Автор – Ольга Чорна

За матеріалами видання “Наш День