fbpx

Ще раз, для тих, хто ще не зрозумів: Комаровський пояснив від чого буває ГРЗ

Учора на прогулянці дідусь не устежив… Як наслідок, Максим не лише заліз у калюжу, але й примудрився в неї впасти! А надворі, між іншим, листопад! А до дому не близько. А бігати дід не вміє…

Дідусь своє, зрозуміло, отримав — у нас бабуся взагалі дуже сувора. Але бідному Максимкові від цього не легше: увечері поскаржився, що боляче ковтати, вночі погано спав, крутився, а вранці поміряли температуру — так і є, 38,2 °С! Автор: Комаровський Є. О.

Читайте:Можливі причини пiдвищення температури без інших симптомів?- розповів лікар Комаровський

Наталка прибігла зі школи радісна. У нас, кричить, півкласу хворіє, а з понеділка до школи взагалі ходити не треба: карантин! Але раділа даремно: на вечір ніс заклало, ну а потім все як завжди. У результаті весь карантин вдома прокашляла.

— Це ГРЗ?

— Так, це ГРЗ!

До походу в цирк готувалися серйозно: без капризів доїдали суп, покірно вкладалися спати. Це ж не смішно: хлопцеві скоро п’ять років виповниться, а він жодного разу в цирку не був! Знайшовся ще один привід радіти — зібралися всією сім’єю, тобто навіть завжди зайнятий тато і той був присутній! Щойно всілися, почалися  неприємності: спершу Миколка став чхати, потім попросив носову хустину, потім… Потім так кашлянув, що ледве досиділи до антракту.

День минув просто чудово: повернулися з дитячого садка, погуляли.  Увечері разом з татом будували залізницю, добре повечеряли. Перед сном, як завжди, прийшли до мами цілуватися. «Здається, синку, ти гарячий! Неси термометр…» Наша мама рідко помиляється! Випили смачні ліки, пішли спати. Ну а вночі стало зовсім недобре:
горло боліло так сильно, що зазвичай терплячий і спокійний Микита ридав беззупину. І смачні ліки пити не хотів — ковтати боляче!

Усі описані ситуації однозначно укладаються в поняття гострого респіраторного захворювання: ! зміни у стані здоров’я безперечно вказують на те, що дитина захворіла;

у всіх випадках хвороба почалася гостро, тобто симптоми виникли протягом короткого проміжку часу;

у всіх дітей, які занедужали, присутні ознаки ураження

— Віруси — найдрібніші мікроорганізми, унікальна форма життя. Потрапляють у дихальні шляхи, викликають хвороби. Не просто хвороби, а хвороби заразні: недивно, що у Наталки в класі половина дітей захворіла. Вірусів, здатних викликати ГРЗ, — декілька сотень. Медична наука навіть придумала спеціальну абревіатуру — ГРВІ:

Гострі Респіраторні Вірусні Інфекції.

— А в калюжі листопадовій теж віруси живуть?

— Це ви про Максима… Ні, тут причина інша. У будь-якого дорослого, у будь-якої дитини, і в Максима у тому числі, живе в роті велика кількість мікробів, але не вірусів, а бактерій і грибків. Здоровий організм не дає їм розмножуватися і викликати хвороби. Переохолодження ж знижує захисні сили, і мікроби піднімають голову.

Такі хвороби, пов’язані з переохолодженням, називаються застудою.

— Так, дещо прояснюється. Отже, ГРЗ бувають від вірусів і від застуди. А як бути з Миколкою, який у цирку чхав? Ви там щось говорили про алергію? Алергія — це що за звір?

— Алергія — це коли на якусь речовину організм реагує надто активно. Ця речовина (вона, до речі, називається алергеном) може входити до складу їжі, може контактувати зі шкірою, може знаходитися в повітрі. Ось коли певний алерген є у повітрі, а певна людина на нього (на алерген) реагує — нежитем, кашлем, чханням, утрудненим диханням, — то це називається респіраторний алергоз, або підвищена чутливість дихальних шляхів.

— Виходить, є три причини ГРЗ — віруси, застуда, алергія. Правильно?

Сподіваємося, це все?

— Правильно. Але не все, а майже все.

— ???

— Адже нам ще з бідолашним Микитою треба розібратися…

— Ой, дзвінок у двері! Здрастуйте, Ганно Миколаївно! Ще й як чекаємо, звичайно, звичайно, проходьте! Ось капці, ось рушник…

Микито, ну перестань ридати, дивися, хто до нас прийшов…

— Ну що, друже, давай сядемо. Відкрили рот, сильніше… Язик…

Сказали: а-а-а-а. Яке горло червоне, а на мигдалинах гнійнички…

Ангіна!

— Ангіна — адже це теж віруси?

— Ні, ангіна — це бактерії, але не як у Максима — звичайні, «рідні», що в роті живуть постійно — а «залітні», незвичні, захисту від яких в організму ще немає. Таким чином, ангіна — це теж гостра інфекція, але не вірусна, а бактеріальна.

— Ну хоч це — все?

— Мабуть, все. І ми тепер повинні підбити підсумки і дати конкретну відповідь на запитання: від чого буває ГРЗ? Підбиваємо.

Відповідаємо.

Усі хвороби, об’єднані поняттям «ГРЗ», можна розділити на чотири групи залежно від причини захворювання:

гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ);

– гострі бактеріальні інфекції;

-респіраторні алергози;

-застуди — хвороби, пов’язані з переохолодженням.

Ну що ж, вважатимемо, що з причинами розібралися. І виходить, що причин багато і причини різні. А значить, лікувати ГРЗ не можна!

— Не можна?!

— Не можна: в тому сенсі, що ГРЗ — це, по-перше, не хвороба, а по-друге, не можна ж однаково лікувати хвороби, викликані переохолодженням,
вірусом, бактерією, алергією.

Виходить, що поняття «ГРЗ» швидше заважає і шкодить, ніж полегшує й допомагає. Адже діагнозу такого немає, більше того: сказавши, що у дитини ГРЗ, ми фактично уникаємо відповіді на запитання про причину хвороби. А значить — і від правильного лікування відхиляємося…

І виникає абсолютно резонне запитання: у чому тоді сенс використання слова «ГРЗ», кому це незрозуміле слово потрібне і навіщо
взагалі це слово придумали?

ГРЗ — явище рядове, повсякденне. Жити в суспільстві і не стикатися постійно з ГРЗ неможливо.

Витерти дитині ніс, відкашлятися, висякатися, затулити рот під час чхання, поміряти температуру тіла, надягти маску, попарити ноги, розтерти спинку, забігти в аптеку по ліки і вмовити дитину ліки проковтнути, перепрати, попрасувати і не забути вдома носові хустинки — ах, як все це звично, стандартно, буденно. Це так само звично, як приготувати обід або почитати книгу.

Читати нас учать змалку. І в кожному домі є довідник з кулінарії. А про те, як допомогти дитині, та що там дитині — навіть про те, як допомогти самим собі при нежитю, кашлі й високій температурі, нам знати зовсім не обов’язково. Допомога при хворобах — це лікування.

Лікування — справа клопітка й відповідальна. Лікувати, тобто клопотатися й відповідати, повинен лікар

You cannot copy content of this page