fbpx

Прислів’я про добро та зло як правильний спосіб виховання моральних цінностей

На жаль, зараз її пам’ятають небагато, і, як наслідок, мораль і духовність неухильно падають вниз. А адже були часи, коли наші діди вчили молодих того, як правильно дивитися на речі: уникати брехні, творити добро і люто боротися зі злими діяннями.

Багато їх вчення і понині збереглися в усній народній творчості. Більш того, прислів’я про добро і зло навіть в наші дні залишаються настільки ж актуальними і корисними, як і раніше. Адже вони вчать людей того, що добре, а що погано. А тому розглянемо, яка ж роль прислів’їв у моральному вихованні суспільства.

Стародавня мудрість

Давним-давно наші предки склали одне важливе прислів’я: “Добра людина добра і вчить”. Сама нею керувалися  при навчанні своїх дітей, сподіваючись на те, що їх слова перейдуть і їх нащадкам, і, в кінцевому рахунку, добрі справи будуть поширюватися по всьому білому світу.

До того ж у них була ще одна непохитна істина, яку вони прагнули вкласти: добро перемагає зло. Наприклад, «Святе не пoмрe, а зло пропаде» або ж «Добро на лихо не міняють».

Виховання вищих моральних цінностей

В цілому ж прислів’я про добро і зло показували людям те, як слід чинити в тому чи іншому випадку. Пояснювали, чому добро – це добре, а зло – ні, і якими принципами треба керуватися для того, щоб досягти морального процвітання суспільства.

Наприклад, досить часто вживалися наступні прислів’я: “Добрі вмuрають, але їх справи не пропадають”. Таким чином, в людині формується ідея того, що його світлі діяння залишаться в пам’яті його нащадків на довгі століття, і це мотивувало його чинити по совісті.

Або ж така приказка, як «Твори добро, і воно обов’язково до тебе повернеться». Її ще можна висловити трохи по-іншому: “Що посієш, те й пожнеш”. Простіше кажучи, всі наші вчинки тягнуть за собою наслідки: добрі винагородять, погані засудять.

До того ж у багатьох прислів’ях засуджується зло у всіх його проявах. Взяти, наприклад, такий вислів, як “І сам тoне, і інших за собою тягне».

Прислів’я про добро і зло: конкретні приклади

І все ж багато прислів’я про добро і зло дійшли до наших днів.

Всі їх перелічити неможливо, проте навести приклади кращих з них реально.

Не встояти худу проти добра.

Злий плаче від заздрості, добрий чоловік – з жалю.

Добра голова все село прогодує, а погана і себе в трyну зажене.

Життя дано на добрі справи.

Краса до вечора, а доброта навіки.

Хто добро чинить, того Бог все простить.

Читайте також: Притча про горнятко, яка допоможе подивитись на життя по-іншому

Джерело.

You cannot copy content of this page