fbpx

Цивільний шлюб: законні права жінок і дітей в такому союзі

Цукерково-букетний період часто закінчується … ні, не маршем Мендельсона, а рішенням пожити разом. Не завжди «репетиція» сімейного життя переходить в «прем’єру», тому жінці варто заздалегідь знати, на які ризики вона йде і які права за законом має, погоджуючись на цивільний шлюб.

Згідно з чинним Сімейним кодексом України, сім’я – це особи, які проживають разом, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Офіційна реєстрація шлюбу не вказана як обов’язкова умова, тому цивільний шлюб також є формою існування сім’ї.

І все ж вважається, що в цивільному шлюбі у подружжя немає ніяких законних прав, а всі суперечки щодо майна і дітей залежать тільки від моральних якостей один одного.

 Kolobok.ua з’ясував, як йдуть справи з законною стороною цивільного шлюбу насправді.

Реєстрація та права дитини, народженої в цивільному шлюбі

Незалежно від того, дитина народилася в зареєстрованому або цивільному шлюбі, у нього будуть однаково рівними права, як в питанні реєстрації, так і праві на отримання спадок.

У розділі 12 Сімейного кодексу «Визначення походження дитини» зазначено: батьки дитини, зачатої і/або народженого в шлюбі, – є подружжям, факт цього підтверджується свідоцтвом РАГСу. Дитина, народжена в законному шлюбі (тобто, у батьків є свідоцтво про шлюб), реєструється просто за заявою одного з батьків. При цивільному шлюбі цього недостатньо.

Материнство фіксується в документі, який видається мамі при виписці з пологового будинку. А для встановлення батьківства необхідно пройти наступні етапи.

1. Батько і мати дитини подають спільну заяву в РАЦС до або після народження дитини (це можна зробити, особисто з’явившись в РАЦС або направити нотаріально завірений лист поштою на адресу РАЦСу).

2. Батьківство може бути встановлено через суд – рішенням суду (за відсутності спільної заяви, а також при факті смeрті чоловіка, який визнавав себе батьком дитини, але не перебував в офіційному шлюбі з його матір’ю).

ВАЖЛИВО. Дитина повинна бути зареєстрований на житлоплощі одного з батьків на їхню домовленості незалежно від наявності офіційно зареєстрованого шлюбу.

Право на аліменти

При закінченні спільного проживання подружжя в цивільному шлюбі, батько дитини зобов’язаний, як і в офіційному шлюбі, виплачувати на дитину аліменти. АЛЕ! Тільки за умови, що він був визнаний батьком дитини (мав місце факт визнання батьківства з боку чоловіка).

• У випадках, коли дані про батька дитини у свідоцтві про народження записані зі слів матері дитини (а фактичного визнання батьківства в умовах цивільному шлюбі немає), батьківство доведеться довести в суді. Для цього знадобиться крoвнy спорідненість між батьком і дитиною засвідчувати документально.

• Позовна заява до суду з вимогою аліментів подається на підставі обов’язково набору документів (свідоцтво про народження дитини, заявa про те, що батько дитини не бере участі в її вихованні).

Батько дитини в свою чергу має право надати суду докази участі у вихованні чада (квитанції грошових переказів, чеки про оплату речей, лікування дитини і т.д.).

• Мати і батько дитини, народженої в цивільному шлюбі, можуть на будь-якому етапі підписати договір про обопільнy участь у вихованні дитини.

ВАЖЛИВО. У дитини та її мами є також право на «додаткові витрати» в утриманні дитини в силу особливих обставин (розвивати особливі таланти дитини або лікувати її). Батько, який виплачує аліменти, зобов’язаний періодично або постійно оплачувати і ці додаткові витрати – нехай і частково.

Право на утримання

Якщо жінка або чоловік стали непрацездатними під час спільного проживання, вони мають право на утримання другою половинкою. Мають аналогічне право жінка і чоловік, які не перебувають в офіційному шлюбі, але мають народжену в цьому шлюбі дитину (ст. 91 Сімейного кодексу України).

Якщо хтось із подружжя відмовляється виконувати свої обов’язки, своє право доведеться доводити в судовому порядку і як доказ пред’явити факти проживання однією сім’єю (документи, листи, свідчення). Не виключено, що суд вимагатиме факт тривалого проживання однією сім’єю.

Право на майно

Серед плюсів і мінусів цивільного шлюбу є факт того, що обидва партнери знають: при розриві відносин, хто з чим прийшов, той з тим і залишиться, і готові до цього. Відповідно до закону, факт спільного проживання в незареєстрованому шлюбі не тягне правових наслідків у плані виникнення спільно нажитого майна.

Виникла необхідність ділити майно? Свої права на нього доведеться доводити в суді, і це дуже непросто. Як правило, майно, оформлене в цивільному шлюбі, буває оформленим на когось одного з подружжя, а другому – потрібно довести, що він теж брав участь в його придбанні, а значить – надати такі докази:

• факт спільного проживання;
• факт наявності спільного господарства;
• факт ведення загального бюджету;
• докази, коли і яким чином (купівля/продаж, дарування, заповіт) конкретне майно було придбано.

ВАЖЛИВО. Цивільний шлюб не дає права укладати шлюбний договір, однак відповідно до Цивільного кодексу України подружжя може скласти угоду про використання та поділ спільного майна.

Як бути з кредитом? Ці зобов’язання в цивільному шлюбі встановлюються при наявності факту спільного проживання в судовому порядку. Якщо факт встановити не вдалося, один з цивільного подружжя може, не маючи згоди другого з подружжя, передати спільно нажите майно в заставу за кредитами.

Читайте також: 5 імен, які допоможуть дівчинці стати сильною жінкою

You cannot copy content of this page