Така інформація вкрай важлива! Норма гемоглобіну в крові у чоловіків

Кров містить в собі чимало елементів. Один з них – гемоглобін, що входить в структуру еритроцитів. Він складається з двох частин, а саме – білка (або глобіна) і заліза (гема). Атоми останнього забарвлюють кров в червоний колір.

Вміст гемоглобіну – один з найважливіших індикаторів здатності організму функціонувати повноцінно. Дані про його концентрації в крові досить інформативні. Вони допомагають лікареві визначитися з можливими проблемами в людському тілі і призначити терапію.

Значення гемоглобіну

Безперебійність роботи організму безпосередньо пов’язана з тим, чи достатньо він насичений киснем. Гемоглобін здатний поставляти молекули О2 з легких в кожну клітинку людського тіла. Коли кров протікає через альвеолярні бульбашки, залізовмісний білок зв’язує кисень і розносить його в усі тканини і внутрішні органи.

У зворотному напрямку в складі венозної крові гемоглобін переміщує молекули діоксиду вуглецю. Легкі позбавляються від них при видиху в зовнішнє середовище. Так гемоглобін забезпечує дію найважливішою кров’яної функції – дихальної. І в цьому полягає головна місія гемоглобіну в людському тілі.

На нього покладено ще одна функція – буферна. Вона здійснюється для того, щоб регулювати і підтримувати в крові – зокрема, в еритроцитах, – стабільний рівень рН.

Встановлюється вміст гемоглобіну за допомогою загального аналізу крові. Кожне обстеження починається саме з нього. Призначається також біохімічне дослідження. Воно дозволяє зафіксувати частку гемоглобіну, пов’язану з глюкозою. Така інформація вкрай важлива для пацієнтів з цукровим діабетом.

Гемоглобін у чоловіків: норма

Зміст речовини в крові у представників різної статі і віку відрізняються. Чоловіча частина населення відрізняється більш високим його рівнем у порівнянні з жінками. Пояснюється таке явище наявністю специфічного гормону під назвою тестостерон. Природою в самому початку часів замислювалося, що чоловік буде виконувати багато фізичної та інтенсивної роботи, що вимагає величезних витрат енергії. А значить, попит організму в кисні вище і гемоглобіну знадобиться більше.

Нормальне значення речовини знаходиться в такому діапазоні:

мінімум – 140 г / літр;
максимум – 160 г / літр.

Коли вік чоловіка переступив через п’ятдесятирічний кордон, норма знижується і становить 118,0-139,0 г / л. Відбувається зменшення оптимальної кількості речовини. Інтервал між верхнім і нижнім значеннями норми пояснюється особливостями організму кожної окремої індивідуума. На конкретне кількість гемоглобіну впливають такі обставини:

стиль життя чоловіка. Якщо йому притаманні інтенсивні фізичні навантаження, пов’язані з роботою або захопленням спортом, – рівень гемоглобіну вище. Для чоловіків повільних, що вважають за краще спортзалу диван, а пішій прогулянці – транспорт, характерно більш низький вміст гемоглобіну;

місце проживання. Дослідження показали, що чим вище місцевість над рівнем моря, тим більше в крові гемоглобіну. Пов’язано це з підвищеною необхідністю організму в кисні – в гірській місцевості повітря більш розріджене, ніж на рівнині;

наявність або відсутність нездорових звичок – зокрема, пристрасті до тютюнопаління.

Крім цього, у багатьох представників сильної статі в ранкові години рівень гемоглобіну падає, а ближче до вечора – підвищується. Коли коливання незначні, це може не впливати на загальний стан. Але відчутна відмінність від норми значно погіршує самопочуття. Якщо результати аналізу показують відхилення гемоглобіну від оптимальних розмірів, то бажано швидше встановити, чому так відбувається, і приступити до терапії.

Читайте також:Розкажуть про вас все! 9 показників крові

Перевищення норми гемоглобіну у чоловіків

Перевищення гемоглобіном норми більш ніж на 20 г / л може свідчити про наявність серйозних патологій. Погано те, що саме наднормативний рівень речовини здатний спровокувати у чоловіка інфаркт або інсульт. Пояснюється це тим, що в’язкість крові підвищується, утворюються бляшки і тромби, що не дають крові безперешкодно циркулювати по судинах.

Стрибок гемоглобіну проявляє себе такими симптомами:

швидка стомлюваність;
падіння гостроти зору;
порушення роботи сечо….вої системи;
відсутність апетиту;
почервоніння шкіри.

Підвищений гемоглобін погано впливає на організм, особливо в разі його знаходження поза еритроцитами. Тому необхідно якомога швидше виявити конкретну патологію, що стала причиною зростання заліза. Позбувшись від неї, організм швидко призведе рівень гемоглобіну в норму.

Гемоглобін знижений: причини

Зменшення гемоглобіну нижче нормального рівня (залізодефіцитна анемія) так само небажано для чоловіка, як і його зростання. Для залізодефіцитної анемії характерними симптомами є:

занепад сил;
почуття втоми (не проходить і після тривалого відпочинку);
в вухах шумить;
паморочиться і болить голова;
шкіра бліда, а волосся і нігті тьмяніють і стають ламкими;
слабкість (настільки сильна, що здається, ось-ось можна втратити свідомість);
постійно хочеться поспати, але заснути важко навіть після важкого дня;
відчуття холоду, мерзлякуватість кінцівок;
серцебиття частішає.

Зниження гемоглобіну може свідчити про розвиток в організмі чоловіка таких недуг, як:

запальні процеси в шлунково-кишковому тракті, що викликають слабке поглинання заліза. Прикладом може бути хронічний ентерит, гастрити і коліти;
новоутворення в органах, які відповідають за травлення;
глистяні інвазії, яка призводить до того, що паразитні прибульці знищують вітамін В12;
гіпотиреоз (недолік гормонів щитовидної залози, відповідальних за абсорбування заліза в кишечнику).

Низький гемоглобін також може бути результатом:

Незбалансованого харчування.  Якщо меню одноманітно, то рано чи пізно також виникне нестача фолієвої кислоти, заліза, вітаміну В12.

Зайвої пристрасті до кави і шоколаду: не тільки жінки і діти люблять солодке. Ці дуже смачні продукти, якщо не нормувати їх споживання, перешкоджають залозі всмоктуватися вчасно і в повній мірі.

Значного вживання спиртних напоїв.

Якщо не усувати причини, то анемія з легкої форми може перейти у важку, коли вміст гемоглобіну опускається до 60 г / л і нижче. Закінчитися це може погано, не виключений летальний результат.

Відвідування лікарів – заняття, яке навряд чи хтось любить. Але щоб раптово не захворіти, потрібні превентивні заходи. Одна з них – періодично здавати кров на дослідження.

Джерело.

Шановні читачі запрошуємо Вас на наш канал у Telegram